خرمشهر مظلوم

چندی پیش سوم خرداد بود و  جشن ملی سالروز  آزادی  خرمشهر و  تکرار سناریوی داغ هر ساله و خسته کننده اظهار نظرهای مسئولین کشوری در یکی دو روز مانده به سوم خرداد و دو سه روز بعد از آن و به به و چه چه آنان که خرمشهر چه بوده و چه شده و چه باید بشود و الی آخر ..........

گزارش مستقیم شبکه سوم سیما از خرمشهر کار بسیار ارزنده  و قابل تحسینی بود که جای تقدیر دارد  و من وقتی از کاشان این تصاویر و گفتگو با سرداران مقاومت خرمشهری برادران عزیزم نورانی و کشوری و عیاد و سایرین را می دیدم و مرور خاطرات توسط آنها را می شنیدم اشک در چشمانم حلقه زده بود و ..............

بگذریم اما آیا انصافا"‌ پس از گذشت سالها از آزادی خرمشهر وضعیت فعلی این شهر زیبنده آن است . مردم خرمشهر و جوانان دلیر و غیور آن که چهل روز سرسختانه در مقابل دشمن سراپا مسلح ایستادند و مقاومت کردند حقشان است که خرمشهر قبل از جنگ را داشته باشند یا نه ؟

چرا پس از آزادی خرمشهر تاکنون هر دولتی آمده و رفته فقط روز سوم خرداد  بیاد خرمشهر و مصائب و مشکلات آن افتاده و برای آن حرف زده والله قسم اگر همین حرف هایی که در سوم خرداد هر سال تاکنون زده شده نیز جامه عمل می پوشید وضعیت خرمشهر این نبود و به مراتب بهتر از حتی گذشته و قبل از جنگ می شد.

مرور اخبار و گزارش های مربوط به خرمشهر مرا با مصاحبه دکتر محمدرضا عباسی که در سالهای ۶١ و ۶٢ و ۶٣  فرماندار خرمشهر بود جلب نمود که عینا"‌ آنرا در وبلاگ درج می کنم به این امید که اگر غیرتی در مسئولین ما هست (و من در این رابطه به ویژه روی سخنم با شخص دکتر احمدی نژاد رئیس جمهور که از جنس همین مردم است می باشد ) کاری کنند تا بالاخره خرمشهر که نماد مقومت کشورمان است در یکی دو سال آینده به وضعیت قابل قبولی برسد و باعث آبروی کشور اسلامی مان باشد .

نگاه سرد دولت‌های سازندگی و اصلاحات و…
مسئول ستاد مقاومت خرمشهر: اینجا به یک شهرک مسکونی تبدیل شده است

مسئول ستاد مقاومت خرمشهر ، تدابیر نادرست در بازسازی را عامل پیشرفت نکردن این شهر عنوان و تصریح کرد: در بازسازی شهر، در دو دهه گذشته، چیزی جایگزین نشد و فقط به مرمت بسنده کردند. وقتی پایه‌های اقتصادی و معیشتی شهری صدمه ببیند، آن شهر تبدیل به شهرک می‌شود، جایی برای سکونت…وقتی برای افراد بین شهرهای مرزی و ویران و سایر شهرها تفاوتی نباشد، مردم ترجیح می‌دهند به شهرهایی بروند که امنیت بیشتری داشته باشد. این غفلت در گذشته بود و الان هم ادامه دارد. با این وجود نه تنها چیزی از محرومیت کم نمی‌شود بلکه اضافه هم می‌شود.

دکتر محمدرضا عباسی، مسئول ستاد مقاوت خرمشهر در مهر ۱۳۵۹ ، در گفتگو با خبرنگار باشگاه جوانی برنا، ضمن اشاره به بیانات مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه هزینه‌ای که صرف جشن‌های سوم خرداد می‌شود باید صرف آبادانی خرمشهر کرد، از بی‌توجهی مسئولان ابراز تاسف کرد و اظهار داشت: هر کسی وارد خرمشهر می‌شود به وضوح آثار ویرانی و جنگ را می‌بیند.
عباسی یکی از دلایل عمده آباد نشدن خرمشهر را ضعف پایه های اقتصادی شهر دانست و تصریح کرد: قبل از جنگ خرمشهر دارای منبع اقتصادی گسترده‌ای به نام گمرک بود و سازمان بنادر کشتیرانی. بندر خرمشهر بزرگترین بندر وارداتی و فعال‌ترین گمرک کشور بود و به‌عنوان قطب اقتصادی سبب جذب افراد زیادی به این شهر می‌شد.
وی سرمایه گذاری و تولید ثروت را علت آبادانی خرمشهر قبل از جنگ دانست و ادامه داد: خرمشهر قبل از جنگ از معدود شهرهای ممتاز کشور بود اما بعد از حمله و ویرانی‌‌ها‌یی که صدام بوجود آورد همه زیر ساخت‌‌ها از بین رفت و شرایط خاص باعث شد بندر از رونق بیافتد.
مسئول ستاد مقاومت خرمشهر تدابیر نادرست در بازسازی خرمشهر را عامل عدم پیشرفت این شهر عنوان و تصریح کرد: در بازسازی شهر، در دو دهه گذشته، چیزی جایگزین نشد و فقط به مرمت بسنده کردند.
وی خرمشهر بعد از جنگ را به یک شهرک مسکونی تشبیه کرد و افزود: وقتی پایه‌های اقتصادی و معیشتی شهری صدمه ببیند، آن شهر تبدیل به شهرک می‌شود، آن هم شهرکی برای سکونت. وقتی رکن اقتصادی شهری از بین رفت، مردم در آن نمی‌مانند و از شهرهای دیگر نیز کسی به آن شهر جذب نمی‌شود.
وی با اشاره به رشد منفی جمعیت در خرمشهر و آبادان در ۳۰ سال گذشته و رشد صعودی بیکاری در آن، افزود: دولت‌ها هیچ اقدامات اساسی و کلی انجام نداند. شبکه آب، سیستم تصفیه فاضلاب، برق، خیابان کشی و فضای سبز به همان شکل قدیمی مرمت شد.
عباسی عدم نگاه ویژه به این منطقه را عامل این مشکلات عنوان و تاکید کرد: باید خرمشهر و آبادان برای چند سال قوانین خاص خود را می‌داشت و تحت قوانین کلی کشور نمی‌بود تا مردم تشویق به سکونت در آن می‌شدند و سرمایه گذار‌ها تشویق به سرمایه گذاری. این اتفاق نیافتاده و خرمشهر و آبادان تحت قوانین کلی کشور قرار گرفته‌اند.
وی با تاکید بر ادامه یافتن غفلت در نگاه ویژه به خرمشهر ادامه داد: وقتی برای افراد بین شهرهای مرزی و ویران و سایر شهرها تفاوتی نباشد، مردم ترجیح می‌دهد به شهرهایی بروند که امنیت بیشتری داشته باشد. این غفلت در گذشته بود و الان هم ادامه دارد. با این وجود هم نه تنها چیزی از محرومیت کم نمی‌شود بلکه اضافه هم می‌شود.
وی با اشاره به مسئله آب و فاضلاب، قطعی مستمر برق در شهر و گرمای ۵۵ درجه، نبود گاز، نداشتن پزشک متخصص و تجهیزات پزشکی به عنوان بحران‌های بزرگ در خرمشهر تاکید کرد: وجود این بحران‌ها به دلیل عدم تولید ثروت در شهر است. اگر ثروت تولید شود قطعا بخشی از آن صرف مسائل زیر بنایی می‌شود.
وی در پاسخ به سوال باشگاه جوانی برنا، مبنی بر عدم صحت انتخابات در خرمشهر تصریح کرد: مسمومیت در انتخابات کاملا صحت دارد و مسئول آن هم دولت‌ها هستند. وقتی عنان شهری را اراذل و اوباش در دست می‌گیرند مقصر کیست، مردم فقیری که آب و نان ندارند؟ وقتی رای کسی و شناسنامه‌اش را ۵ هزار تومان می‌خرند، مقصر کیست؟
وی با اشاره به حضور نماینده شورای نگهبان در انتخابات ادامه داد: نماینده شورای نگهبان خود به خرمشهر آمده و تایید کرده است که خرید و فروش رای و شناسنامه در سطح وسیع و گسترده اتفاق افتاده است. امام جمعه هم بر این مسئله گواهی داده است اما کسی توجه نمی‌کند. مردم هم وقتی می‌بینند کسی حرف امام جمعه و کسانی را که برای شهر زحمت کشیدند، شهید و جانباز دادند گوش نمی‌دهد، روز به روز ناامید‌تر می‌شوند…
لینک مصاحبه :
http://www.bornanews.com/Nsite/FullStory/?Id=۱۵۰۳۷۵

/ 1 نظر / 19 بازدید
احسان محمدی مزرعه

سلام حقانیت عالم امام علی بر شما مبارک بنده یکی از خرمشهری های اصیل و کمیاب این شهر مقاوم هستم از شما و زحماتتون در رابطه با مشکلات و چالش های خرمشهر را کمال تشکر دارم اما فکر میکنم در عمق این مشکلات یک سری از موارد پایه تری هست که باید به بحث وتحقیق بپردازید . من خوشحال میشم با شما هم کاری کنم اگر که شما مایل بودید لطفا ندا بدید باتشکر