اتفاقات تلخ ............

 از عملکرد نامطلوب صدا و سیما گرفته تا دست اندرکاران ستاد انتخابات  در مجموعه وزارت کشور و شورای نگهبان که در اینجا بصورت خلاصه به بررسی دلایل خود می پردازم .
تصمیم صدا و سیما برای برگزاری مناظره قابل تقدیر بود اما متاسفانه صدا و سیما  نتوانست از عهده رعایت عدالت در این زمینه بر آید و در تکرار اشتباهات خود در این زمینه با اشتباهی جبران ناپذیر پس از اعلام نتایج آراء در حالی که به خوبی می توانست با دعوت از سایر رقبای آقای احمدی نژاد و دادن فرصت به آنان امکان ارتباط آقایان میرحسین موسوی و کروبی را فراهم آورد تا با طرفدارانشان بصورت شفاف صحبت نمایند و از آنان بخواهند از هرگونه اجتماع و اعتراض تا روشن شدن نهایی نتیجه خودداری کنند ، از این کار سرباز زد و در روزهای بعد هم متاسفانه این اشتباه را جبران ننمود به نحوی که این افراد برای اطلاع رسانی عموما" از طریق نشریات همسو و ابزارهای اینترنتی و بعضا" از طریق شبکه های ماهواره ای استفاده می نمودند.


در فعالیت وزارت  کشور پیرامون برگزاری  انتخابات همیشه  ابهاماتی وجود دارد و البته این بار بیشتر از هر دوره . از نحوه گزینش افراد برای عضویت در تشکیل هیئت های اجرایی در حوزه های انتخابیه در شهرها  تا نحوه شمارش و اعلام نتایج  آراء که به اعتقاد اینجانب حداقل در نحوه شمارش و اعلام نتایج آراء بسیار نسنجیده و ناپخته تصمیم گرفته شد به این معنی که نمی بایست با عجله و بعضا" بصورت رسمی از طریق سایت های وابسته به آقای احمدی نژاد از آقای احمدی نژآد بعنوان پیروز میدان نام برده می شد.بهتر این بود که آراء بخش و شهر و استان پس از تائید ناظران رقبای آقای احمدی نژاد به وزارت کشور ارسال و ریز آن پس از اطلاع رسانی بصورت دقیق پس از دو یا سه روز نتیجه بصورت کلی اعلام می شد . شمارش قطعی نزدیک به چهل میلیون رای در  فاصله حداکثر دوازده تا چهارده ساعت کمی دور از ذهن به نظر می رسد . ضمن اینکه باید در این میان به ابهاماتی که در رابطه با 15 تا 22 میلیون از برگ های آراء استفاده نشده وجود دارد پاسخ داده شود .


شورای نگهبان نیز متاسفانه در این میان  از عهده وظایف نظارتی خود بر نیامده و این شائبه وجود دارد که در پی تائید پیروزی شخص خاصی در انتخابات بوده ، چرا که اعتراضات سایر رقبای آقای احمدی نژاد حداقل تا روز دوشنبه بی پاسخ بوده است .
این اشتباهات یعنی عملکرد صدا و سیما در ندادن فرصت اطلاع رسانی به آقایان میرحسین موسوی ، کروبی و رضایی بعد از نتایج انتخابات و عملکرد وزارت کشور در نحوه شمارش آراء و اعلام زود هنگام نتایج و بی توجهی شورای نگهبان به اعتراضات نامزدهای این دوره از انتخابات کافی بود تا حداقل کسانی که به آقای موسوی رای داده بودند معترض این مسائل باشند و از موسوی بخواهند تا رای آنان را پس بگیرد و صد البته در این میان دشمن فرصت طلب و ناکام از هر صحنه در میادین انقلاب با استفاده از مساعدت گروهی از اراذل و اوباش به دنبال ایجاد اغتشاش و آشوب و درگیری به نحوی که همه شاهد آن  بودیم  باشد  و اما سوالاتی در این میان به ذهن هر انسانی  می رسد و آن  اینکه در مبارزه و مقابله با اینگونه اجتماعات افرادی که با لباس شخصی و چوب و چماق و بعضا" اسلحه کمری در تصاویر دیده می شوند چه کسانی هستند ! و دیگر اینگه آیا فرماندهان نیروی انتظامی برای برخورد خصمانه نیروهای یگان ویژه  پلیس پاسخی قانع کننده به ملت ایران دارند ؟ آیا  همه افرادی که مورد ضربات چوب و پاتوم این نیروها قرار گرفتند از اغتشاشگران و فرصت طلبان بودند؟ و آیا  این افراد  با اینگونه اقدامات خود آتش بیار این معرکه های خیابانی  که میلیونها تومان خسارت در تهران و سایر شهرها ی بزرگ بیار آورده و تعدادی کشته و زخمی شده اند نبوده اند ؟ ! هجوم به خوابگاههای دانشجویی را چه کسانی سازماندهی کرده بودند؟


در برخورد با اینگونه مسائل خوشبختانه  ما در کاشان نیز اگر چه با آشوب و اغتشاش و درگیری مواجه نبودیم اما این امکان را نباید نادیده گرفت که اگر اتفاقی هر چند کوچک در میدان 15خرداد می افتاد آیا جوانان و نوجوانان لباس شخصی که فاصله سنی آنان بین   16 تا 22 سال بود و بی سیم و پاتوم بدست در اطراف میدان ایستاده بودند توانایی کنترل اوضاع را داشتند ؟! مگر قرار بود اراذل و اوباش در این میدان تجمع نمایند ؟ نیروی انتظامی شهرستان کجا بود ؟ آیا اینگونه اقدامات ناشیانه  در مقابله با مردم  و  توهین به شعور اجتماعی و سیاسی شهروندان ما نیست ؟


جمع بندی و ختم کلام اینکه سخنان مقام معظم رهبری در جمع نمایندگان نامزدهای انتخاباتی که روز سه شنبه انجام شد  توانست به بخش مهمی از این حوادث و اتفاقات و اعتراضات پایان دهد و اکنون نوبت شورای نگهبان است تا  به وظیفه قانونی خود که بازشماری بخشی از صندوق ها یا همه صندوق هاست اقدام نماید ، هر چند با حجم ادعاهای ستادهای آقایان  موسوی ،‌ کروبی و رضایی  مبنی بر تقلب در انتخابات مشخص نیست آیا این عده به بازشماری آراء رای خواهند داد یا به ابطال نتیجه انتخابات . در هر صورت مهم ایجاد وحدت و وفاق ملی است که این روزها در داخل و خارج از کشور بیش از همه به آن احتیاج داریم .
استنباط حاضران و ناظران از فرمایشات حضرت آیت الله خامنه ای در جلسه صمیمی که با حضور نمایندگان نامزدها برگزار شد اینچنین است:(این قسمت به نقل از سایت تابناک است)

اول آن‌که انتخابات مظهر وحدت ملی است و نباید اجازه داد به انشقاق ملی تبدیل شود.

دوم آن‌که ملّت ایران هویتی یکپارچه دارد. آن‌هایی که 24 میلیون رأی به نامزد منتخب دادند، به همان اندازه دل در گرو انقلاب و نظام داشتند که 14 میلیون دیگر؛ چرا که 39 میلیون رأی‌دهنده‌ وجه مشترکشان دلبستگی به جمهوری اسلامی بود و وجه افتراقشان در رأی به این یا آن نامزد.

سوم آن‌که همه‌ نامزدهای فعال در انتخابات و حامیان آن‌ها نباید به‌گونه‌ای سخن بگویند و یا رفتار کنند که منجر به تحریک و عصبانیت طرف مقابل شود.

چهارم این‌که ایجاد اغتشاش و آشوب، خواست دشمن است و هیچ نسبتی با نامزدها ندارد و امری محکوم است. همگان از نامزدها گرفته تا جمع حاضر (ستادها و حامیان آن‌ها) به صراحت و علنی علیه این اعمال خشونت‌آمیز که بعضاً جنایت است، موضع بگیرند.

پنجم آن‌که اشکالات و شبهات نامزدها باید رسیدگی شود و توسط مرجع قانونی که شورای نگهبان است تعیین تکلیف گردد.

 

**********


اما  حیف از این حضور حماسی و میلیونی در انتخابات که اینگونه  به کام ملت تلخ شد. سخنان مقام معظم رهبری در خطبه های نماز جمعه این هفته باید شنیدنی و تاریخی  باشد.
                                                                                               مهدی گرگ پور

 

/ 1 نظر / 18 بازدید
hurshid

سلام باید در راهی که رفته ایم محمکتر به جلو رویم راه برگشتی نیست بازگشت فقط نابودی و سرکوب را شدید تر می کند.تا ابطال انتخابات...