آقای شهردار ، سازمان رفاهی تفریحی را دریابید

اما به اعتبار فضای آزادی که حاکم بر شهرمان است ، خویش را موظف میدانم  به سهم خود  نقاط ضعف دوائر و دستگاهها را به دور از هرگونه حب و بغض های رایج سیاسی گوشزد نمایم تا انشااله موجب ارتقاء و پیشرفت روزافزون و توسعه شهر شود.

در همین ارتباط خوب است شهردار محترم گاهی نگاه مقایسه ای به واحدها و سازمان های وابسته و تابعه داشته باشد تا چنانچه ضعف و تنزلی در یکی از این زیر مجموعه های خود مشاهده کردند سریعا نسبت به اصلاح مجموعه مورد نظر اقدام نمایند.

البته برای ناظران خارج از مجموعه همچون نگارنده ، دسترسی به آمار و ارقام و گزارش عملکرد ها دشوار است و قضاوت دقیق و مستند در ارتباط با عملکردها نیز نمیتواند بر مبنای حدسیات صورت پذیرد ، کما اینکه برخی از گزارشات و مصاحبه های مدیران گزینشی صورت می گیرد و تنها جنبه تبلیغی دارد.

معذالک آنچه که میتواند مورد قضاوت ناظران اجتماعی قرار گیرد ، تنها قرائن و شواهد و برخی از شنیده های پراکنده از منابع مختلف است که بر همین مبنا عملکرد سازمان رفاهی تفریحی شهرداری کاشان مورد بحث این نوشتار قرار می گیرد.

* * * * * * * * *

رویدادهای فرهنگی در سالهای گذشته بیانگر این است که سازمان رفاهی تفریحی بعنوان  یک قطب فرهنگی شهر در صحنه  اجتماع بروز و ظهور نمود تا حدی که بسیاری از ارگانهای فرهنگی ورزشی دیگر را تحت الشعاع خود قرار داده بود.

اجرای پروژه های متعدد و مکرر فرهنگی در ابعاد گوناگون همچون اجرای سیرک و جنگ شادمانی ، جشنواره بادبادک ها، مسابقات قرانی ضیافت نور ، جشنواره های فصلی تئاتر ،کوهگشت های ماهانه ، مسابقات موتورسواری ، جشنواره انار ، همایش های شعر و ادب، نمایشگاهها و مسابقات خط و نگارگری ، فروشگاههای بزرگ کتاب،حرکت های ورزشی نمایان همچون دوچرخه سواری ، فوتسال ، مدرسه فوتبال ، برنامه های مناسبتی ستادهای نوروزی و توسعه گردشگری همراه با احیای صنعت صنایع دستی و بالاخره حرکت های فرهنگی دیگر بگونه ای مردم شهر را تحت تاثیر خود قرار داده و فضای طراوت وشادمانی را بر شهر حاکم ساخته بود که جلوه زیبایی  از خدمت رسانی سازمان بزرگی همچون شهرداری را در ذهن شهروندان عزیر مجسم ساخته بود.

در همین سالها کمتر تابلوی بیلبورد و استندهای سطح شهر بود که اعلام برنامه های سازمان رفاهی تفریحی روی آن نصب نباشد . بنابراین دوران مدیریت مهندس دیگبری و مهندس خاکسار در سازمان رفاهی تفریحی شهردای کاشان را میتوان دوران طلایی آن محسوب نمود.

مدیریت افراد نامبرده فوق ، سازمان رفاهی تفریحی شهرداری را مرکز ثقل و میعادگاه هنرمندان و فرهیختگان و نخبگان طراز اول شهر ساخته بود و چند صباحی پیام رشد و شکوفایی شهر روی آنتن های تلویزیون، تصویر شکوهمندی کاشان عزیز را جلوه گر ساخته بود.

اما متاسفانه در یک سال گذشته آنچنان این چراغ پرفروغ رو به خاموشی گراییده است که نه تنها آن همه هنرمند و علاقمند به فعالیت های فرهنگی را پراکنده ساخته است ، بلکه جوانان و نوجوانان عزیز شهرمان از شادمانی و طراوت گذشته سازمان محروم مانده اند.

اینها همه در حالی است که سازمان رفاهی تفریحی بر منابع مردمی همچون پرداخت عوارض های گوناگون که از طریق مردم اخذ می گردد استوار شده اند و در چنین شرایطی شایسته نیست در محافل مردمی شایع شود دست های سیاسی ، پشت پرده عنان  قدرت این سازمان را در دست گرفته اند و در جهت اهداف سیاسی خود ، آنرا هدایت می کنند .

به همین واسطه می توان گفت هر شهروند عزیز کاشانی حق دارد ، از عملکرد سازمان ها و ارگانها ی مردمی توقع خدمت رسانی داشته باشند و مدیران متعهد نیز باید در مقابل ضعف و ناتوانی زیر مجموعه از خود توانایی تدبیر و اصلاح نشان دهند.

جناب مدرس زاده:

به جرات می توان گفت در روزها و ماههای گذشته نام و آرم سازمان رفاهی تفریحی تنها بر سطح تابلو های تبلیغاتی حک شده است که فقط جنبه تشریفاتی دارد ، بطور مثال تبریک یا تسلیت بمناسبت های مختلف همراه با آرم سازمان و دلخوش نمودن به اینگونه کارهای سطحی و بچه گانه ، غفلت از رسالت های سنگینی است که بر دوش مدیران و مسئولین  متعهد شهرستان  است.

به موازات این حرکت های بی تاثیر چندی پیش ،  تعدادی از عکس های رنگی این سازمان در صفحات یکی از ویژه نامه های شهرستان کاشان چاپ شده بود که یقینا" هزینه های سنگین آن را نیز سازمان رفاهی تفریحی و به تعبیر دیگر مردم شهرمان پرداخت کرده اند که کوچکترین تاثیر فرهنگی و عقیدتی و روانی نمیتواند بر آن مترتب باشد.

مع الاسف توصیه برادرانه به شهردار محترم اینست که عملکرد یک ساله گذشته سازمان رفاهی تفریحی  را در مقایسه با سالهای قبل از آن مورد ارزیابی قرار داده و با توجه به آنهمه نیروی انسانی موجود در سازمان و بار مالی سنگینی که مستلزم روشن شدن چراغ مجموعه  مورد بحث است را در معرض بررسی قرار دهند.

لازمه ی اصلاح و تقویت این سازمان ؛  شناسایی نقاط ضعف و علل  رکود آن است تا بتوان از یک سو رونق، شکوفایی و احیای حرکت های فرهنگی مجموعه را شاهد بود و از سوی دیگر شهردار محترم نیز در بعد فرهنگی شهرداری همچون دیگر ابعاد پرشتاب حوزه ی فعالیت خویش را مورد فخر و مباهات خود قرار دهند.

برای حل این مسئله  پیشنهاد روشن ما این است که شهردار محترم نمایندگان شاخص و نخبگان فرهنگی اعم  از بخش هنرمندان تئاتر ، خط،نگارگری ، ورزشی ، قرانی و کانون های فرهنگی را مورد نظرخواهی و مشورت قرار داده تا حلقه ی مفقوده این شیرازه  زهوار  در رفته پیدا شده و هر چه سریعتر نسبت به اتخاذ راهکارهایی که منجر به پیشگیری از خسارت های بیشتر میشود اقدام نمایند.والسلام

/ 3 نظر / 9 بازدید
امیرحسین

شما دوران آقای دیگبری را طلایی بحساب می آورید؟ واگذاری تمامی منابع درامدی سازمان به شهرداری و تبدیل شدن به سازمانی مقروض، باج دهنده و موضعگیری های سیاسی از جمله شاهکارهای مدیریتی ایشان است. هرگز ادای دین ایشان در مراسم ارتحال آیت الله یثربی به ولی نعمتانشان و توصیه به بیعت با آمیرمحمد را که در یکی از نشریات وقت شهر چاپ شده بود فراموش نمی کنم.

مهم نیست

تو زندگیم محیطی فاسد تر از شهرداری کاشان ندیدم . . . کو گوش شنوا