چه کسی مسئول حفظ منافع و حقوق شهروندان کاشانی است ؟!

پهلوان امیر حسین بالاور که علاوه بر اشتغال در زمینه امور تاسیساتی از ورزشکاران حرفه ای در ورزش های باستانی و زورخانه ای شهرمان بود بعد از اتمام کار در بیمارستان ،  ساعت 9 شب در مسیر برگشت به خانه در یکی از خیابانهای جدیدالاحداث اطراف  پل مقابل بیمارستان بهشتی  بدلیل تاریکی خیابان و فقدان علائم راهنمایی و رانندگی و ... با وجود داشتن کلاه ایمنی در اثر برخورد با تپه های شن کنار خیابان و جدول دور برگردان دچار سانحه شد و پس از چند روز چهارشنبه هفته گذشته (22/8/87) دارفانی را وداع گفت و........
در این نوشتار به اینکه چرا امیر حسین بالاور زود از دنیای فانی رخت بربست و خانواده ای را داغدار و عده زیادی از دوستان و آشنایانش را تنها گذاشت کاری نداریم ، چرا که از قدیم گفته اند دنیا محل گذر است و فانی است (کل من علیها فان) مرگ تنها برای آنها که دلبسته دنیا هستند سخت و جانفرساست و امیر حسین بالاور همانند مرحوم پدرش پهلوان اصغر بالاور که افتخار نوکری حضرت اباعبدلله (ع) در هیئت شاهزاده علی اکبر میدان ولی سلطان کاشان را داشت و همه حال بیاد خدا و ذکر علی مشغول بود نمی توانست دلبسته دنیا باشد .
بعدازظهر پنج شنبه (23/8/87) جمعیتی عظیم که به اعتقاد بنده بالغ بر پنج  هزار نفر بودند در مراسمی باشکوه ، پیکر او را تا قبرستان فیض ، آرامگاه ابدیش تشیع کردند و مردم قدرشناس شهرمان دسته دسته  در مراسم ختم او شرکت نمودند و ......
چند روز دیگر مراسم شب هفت و چندی بعد مراسم چهلم و یکسال دیگر سالروز درگذشت اندوهبار این مرد مهربان و .....
آیا موضوع به همین سادگی اتفاق افتاد و تمام شد؟
شما خوانند و همشهری عزیز چند نمونه از این نوع اتفاقات را سراغ دارید ؟
آیا شده است در حین حرکت و عبور با خودرو خود یا بستگانتان از خیابانی با چاله های آنچنانی در خیابانها مواجه شوید و خسارات مالی و جانی به شما وارد شود؟
آیا شده در حین حرکت در پیاده رو خیابان سنگ یا شیئی مقابل پایتان بزمین خورده باشد؟
آیا شده زیر زمین منزل مسکونی شما یا یکی از بستگانتان بر اثر فرسودگی یا ترکیدگی لوله شهری خراب شود؟
آیا در میان نزدیکان شما کسی به این اشکال  دچار حادثه و سانحه شده است ؟
بعد از افتتاح پل مقابل بیمارستان بهشتی که اتفاقا"بمنظور کاهش تعداد سوانح و حوادث در این منطقه احداث شد ، انتظار این بود با احداث خیابان جدیدی به سمت بلوار دانش از بار ترافیکی جاده راوند به سمت مدخل شهر کاشان نیز کاسته شود .
به همین منظور میدان  و  بلواری در امتداد پل اما بدون هیچگونه علائم ایمنی و راهنمایی و رانندگی -  فاقد خط کشی – فاقد هرگونه روشنایی برای استفاده در شب با امکان استفاده از تنها یک خیابان برای استفاده رفت و برگشت خودروها ساخته شد تا شهرداری کاشان  چیزی  برای گفتن و افزودن به آمار و عملکرد خود داشته باشد ، اما به چه قیمت ؟
بنده پس از شنیدن موضوع ضمن بررسی محل با تعدادی از رانندگان و موتوسیکلت سواران عبوری نیز گفتگویی انجام دادم که اکثر این افراد  به حادثه خیز بودن این خیابان به ویژه در شب اشاره و تاکید نمودند و اینجانب  از مسئولین ذیربط انتظار دارم برای رسیدن به صحت و سقم ادعای نگارنده منطقه را از نزدیک مشاهده نمایند.
چه کسی مسئول پاسخگویی به این قبیل اتفاقات در سطح شهر است ؟
چه کسی مسئول جبران خسارات وارده به جان و مال شهروندان از محل سهل انگاری دستگاههایی از قبیل شهرداری  ، شرکت آب و فاضلاب ، شرکت گاز ، مدیریت راهنمایی و رانندگی شهرستان و یا پیمانکاران اینگونه پروژها می باشد؟
چه کسی در جریان آمار اینگونه سوانح در شهرستان است ؟
چه تعداد از شهروندان ما به همین دلیل روی تخت بیمارستانها  مشغول مداوا  و یا در قبرستانها آرمیده اند و خانواده ای را دچار مشکلات متعددی نموده اند ؟
اصلا" چه شخص یا مجموعه ای حافظ اینگونه حقوق شهروندان کاشانی است ؟
مگر شهروند کاشانی عوارض و مالیات نمی پردازد ؟
این همه بودجه و اعتبارات در کجا هزینه می شود؟
آیا مسئولیت  امنیت شهرندان را تنها نیروی انتظامی بعهده دارد ؟
آیا به دلیل فقدان امنیت اینچنینی باید برای هر بار خارج شدن از خانه با اهل خانه مراسم وداع ترتیب داد؟
آیا مسئولان شهرداری یا سایر دستگاهها می توانند آمار اینگونه پرونده های مفتوح در  محاکم قضایی  را اعلام نمایند. ؟
آیا اصلا" این سوالات برای مسئولین ذیربط در شهر اهمیت پاسخ دادن را دارد ؟
بنده از همه عزیزان همشهری که در حوزه اطلاع رسانی مکتوب فعالیت دارند و یا  در فضای مجازی دارای وبلاگ و وب سایت هستند عاجزانه می خواهم  اینگونه مسائل را منعکس نموده تا   ترتیب اثری داده شود.
یکی از دیگر مواردی که می تواند حادثه آفرین باشد ساختمان نیمه کاره رها شده ای بنام (( مجتمع تجاری درین )) واقع در محل سابق مهمانسرای شهرداری است . همان ساختمان چندین طبقه ای که مالک اولیه  آن  دارای پرونده قطوری در دستگاه قضایی است و اکنون متواری .
داربست ها ی معلق در اطراف ساختمان و چرثقیل و بالابر رها شده متعلق به این ساختمان واقع در ابتدای خیابان شریعتی را دیده اید؟ شک نکنید این ساختمان با این اوضاع و احوال نیمه کاره رها شده روزی برای یکی از همشهریانمان حادثه خواهد آفرید .
شاید خدای ناکرده همین امروز و فردا نوبت من و شما یا یکی از عزیزانمان باشد تا به مصیبتی اینچنینی گرفتار آئیم.

/ 12 نظر / 10 بازدید
نمایش نظرات قبلی
ابوالفضل نوحی

خدارحمتش کنه اما این تنها یک جمله ساده در غم دیگران است آن چیزی که شاید بتواند احساسات خاموش مسئولین شهر را هویدا کند دیگه فارغ از یتیم شدن جند تا بچه هست ، متاسفانه مسئولین شهر از عدلیه تا بلدیه در خموش شدن این بلایا و حتی عظیم تر آن همچون عادات روزمره فقط سری تکان میدهند و در این میان فرزندان حادثه های تلخ در آینده خواهند توانست تصمیم گیر و آینده ساز باشند - خدایش رحمت کند.

عموزاده

متاسفانه به دلیل اهمال وسستی بعضی افراد( که تعدادشان هم کم نیست ) در بیشتر شهرها شاهد چنین اتفاقاتی هستیم خیابان هایی که نیمه کاره رها شده اند کانال های تاسیساتی و...و خیابان های بدون علائم راهنمایی فاقد نور ودارای پیچ های غیر استاندارد باتوجیهات کذایی و...که باعث بروز حوادث بسیاری برای همو طنان می شود وبه دلیل عدم اطلاع بسیاری از هموطنان از قانون وعدم مراجعه وپیگیری هیچ مقصری هم شناخته ومجازات نمی شود . کم نیست اتفاقات منجر به فوت وقطع نخاع وضربه مغزی دراطرافمان به دلیل همین مسئله که یک نمونه آن رااشاره کرده اید

مجید رفیعی

سلام اجازه داریم از این مطلب در نشریه های محلی استفاده کنیم؟

مهدی گرگ پور

جناب آقای رفیعی همانگونه که در متن مطلب نوشته ام از همه عزیزانی که در حوزه اطلاع رسانی فعالیت دارند می خواهم به نحو مقتضی اینگونه موضوعات را منعکس نمایند. البته ناگفته نماند بنده از یک منبع موثق شنیدم صبح روز دوشنبه 27/8/87 جناب آقای حاجی فرماندار کاشان بهمراه تنی چند از مسئولین و کارشناسان از خیابان و محدوده ای که این سانحه در آن اتفاق افتاده دیدن نموده اند و ظاهرا" قرار شده خیابان تا فراهم شدن امکاناتی همچون روشنایی - تابلوهای راهنمایی و رانندگی و سایر.... مسدود گردد.

همایون

در چنین شرایطی، كمترین مجازات برای شهرداری و عوامل دست‌اندركار دیگر، اعم ازاداره راه، شورای شهر یا هر ارگان دیگر كه در این حادثه مقصر صددرصد هستند، عذرخواهی رسمی و استعفای فوری بالاترین مقام مسئول در شهر كاشان در این حادثه به‌اضافه جبران خسارت كامل مادی مطابق عرف حقوق بشر بین‌المللی. البته در كشورهای متمدن گاهی وزیر نیز باید بابت این قصور در سازمان متبوعش اول عذرخواهی و سپس استعفا دهد. فكر كنم تا 30 الی 40 سال آینده به این فرهنگ رعایت حقوق شهروندی خواهیم رسید، به اضافه اینكه این فرهنگ بیش از 30 سال متوالی است كه در كشورهای متمدن به‌طور كامل پیاده شده‌است، با این حساب با درنظر گرفتن گذر زمان در تجربه فرهنگ متمدنانه غرب و نیز فاصله 40 سال تا وضعیت فرهنگی امروز، كشور ما تقریباً حدود 70 سال از فرهنگ متمدن غرب عقب است. البته شرایط زمان و مكان ممكن است این فاصله را كوتاه و یا حتی بلند كند. به امید آن روز روح مرحوم نیز شاد باد

راديو رسانه تنهايي

سلام همشهري. ممنون كه به وبلاگ من سرزدي. وضعيت منطقه اي كه مي گوييد افتضاح است چندين تن از اقوام ما چون پلي براي عابر پياده در آن منطقه تعبيه نشده تصادف كرده اند و جان خود را از دست داده اند. اما ظاهراً آنچه براي شهردار كاشان اهميت ندارد جان انسانهاست.

وحید عامری

سلام تسلیت میگم. خیلی جا خوردم. من الان اشک توی چشم جمع شده. کسی به من نگفت امیرآقا به رحمت خدا رفته. من اتفاقی سایت شما رو توی اینترنت دیدم. از قول من به خواهرتون بقیه خانواده تسلیت بگین.

بالاور

من از رفسنجان هستم فامیلم بالاور هست دلم میخاد در باره شما که بالاور هستید اطلاعات بگیرم ایمیلم MOSLEM0008@YAHO.COM