ستاد صیانت از حریم عمومی و حقوق شهروندی شعار یا عمل

شاید مقایسه و ربط دادن چند پاراگراف قبلی برایتان عجب باشد ، اما بد نیست اگر به حقوق شهروندی خود اهمیت می دهید  ، ادامه مطلب را نیز بخوانید .

بنده مستقیماً و تا این لحظه  از اینکه آئین نامه و دستور العملی که جناب آقای حاجی فرماندار محترم کاشان به آن اشاره نموده اند حاوی چه نکاتی برای صیانت از حقوق شهروندان است اطلاعی ندارم و البته بهتر بود فرماندار محترم که به نیت صادقانه ایشان در ارائه خدمت بی منت به شهروندان کاشانی شک و شبه ای نیست از طرق مختلف نسبت به اطلاع رسانی دقیق و مشروح  در این زمینه اقدامی می نمودند تا شهروندان ما و مخصوصاً اهل نظر و خبرگان جامعه  با مواردی که تاکنون از نظر آنان حقوق شهروندی محسوب می شده اما بدلیل عدم اهمیت لازم توسط متولیان حکومتی   نسبت به آن در سالیان گذشته بی تفاوتی بوجود آمده و حق و حقوق زیادی از مردم پایمال شده و به همین دلیل عده ای باید در آخرت پاسخگوی حق الناس باشند ، آشنا شوند .

اما بد نیست بدانید که در اجرای مصوبه 566 شورای انقلاب فرهنگی و مصوبه 427 شورای فرهنگ عمومی و صیانت از حریم امنیت عمومی مجموعه ای  تحت عنوان ستاد صیانت از حقوق شهروندی و حریم امنیت عمومی تشکیل و  اختیارات ، وظایف و صلاحیت‌های این ستاد بدینشرح تعیین شده است .

1- بررسی سیاست‌ها، راهبردها، برنامه‌ها و اقدامات انجام شده در حوزه امنیت عمومی و حقوق شهروندی و ارائه پیشنهادهای اصلاحی به مراجع تصمیم‌گیر در صورت برخورد با مشکل.

2- برنامه‌ریزی، هماهنگی و پیگیری وظایف مربوط به تصمیمات و مصوبات ستاد.

3- بررسی و تبیین و معرفی حریم امنیت عمومی و حقوق شهروندی در حوزه کار ستاد.

4- تبیین شیوه‌های مناسب فرهنگی و تنظیم رابطه کریمانه و محبت‌آمیز بین مجریان و عموم مردم.

5- آسیب‌شناسی علمی از تخلفات سازمانی احتمالی دستگاه‌ها و برنامه‌ریزی لازم برای ایجاد رابطه مناسب دستگاه‌ها با مردم و ممانعت از تقابل دستگاه با مردم

6- هماهنگی، هدایت و عنداللزوم حمایت از تدابیر دستگاه‌ها و نهادهای مسئول در راستای انجام وظایف قانونی و ارائه خدمت مطلوب به مردم در حوزه امنیت عمومی و حقوق شهروندی

7- برنامه‌ریزی جهت نظارت بر فرآیندها، برنامه‌ها و ارزیابی عملکرد دستگاه‌ها و نهادها در زمینه امنیت عمومی و حقوق شهروندی

8- ارزیابی عملکرد دستگاه‌ها و استان‌ها با تاکید بر شاخص‌های تعیین شده و امکان رتبه‌بندی آنها در اجرای مصوبه 566 شورای انقلاب فرهنگی و مصوبه 427 شورای فرهنگ عمومی

9- پیگیری تدوین و تنظیم منشور شهروند منضبط و منشور وظایف خدمتگزاران مردم در رعایت قانون و حقوق شهروندی و تلاش جهت اجرایی و عملی کردن آن در دستگاه‌ها.

10- کمک به اطلاع رسانی و افزایش آگاهی‌های عمومی مردم و درون دستگاهی و زمینه‌سازی برای مشارکت همگانی و همراهی مردم با برنامه‌های سازمان‌ها ونهادهای ذی‌ربط به ویژه آشنایی باحریم امنیت عمومی در کنار حقوق شهروندی

11- پیگیری بررسی تطبیقی وضعیت حقوق شهروندان ایران در مقایسه با سایر کشورها و اطلاع‌رسانی لازم به افکار عمومی داخل و خارج

12- برنامه‌ریزی جهت پیگیری حقوق شهروندان ایرانی خارج از کشور

13- هماهنگی و برنامه‌ریزی تبلیغات مناسب فرهنگی و اجتماعی در دفاع از حقوق شهروندی و امنیت عمومی و تقویت بهداشت و امنیت روانی جامعه و نشاط اجتماعی مردم.

اگر با دقت و تامل بیشتری به آنچه در این 13 بند آمده توجه کنیم به این نتیجه می رسیم که دستورالعمل مورد اشاره بسیار کافی و جامع الاطراف است و نیازی به ارائه راهکار جدیدی برای حفظ و صیانت از حریم و حقوق شهروندی نیست .

آنچه در این میان اهمیت دارد نقش دستگاهها و سازمانها و مخصوصاً مدیران و کارکنان آن به اجرای دقیق این دستورالعمل برای رسیدن به نتیجه مطلوب است چرا که اگر غیر از این باشد و مسیر تعیین شده برای حفظ و صیانت از حقوق شهروندان به انحراف کشیده شود ، خود نوعی تجاوز و تعدی به حقوق شهروندان است .

بعنوان نمونه از این پس تک تک مسئولان ، کارشناسان و کارکنان در بخش دولتی باید هنگام طرح مباحث تئوری و عملی خود جهت ارائه خدمت به مردم به نکاتی توجه نمایند که در آن تحت هیچ قید و شرطی اجاره تجاوز به حریم و حقوق مردم داده نشود ، البته این چیزی است که قبلاً مراجع قانون گذار با در قوانین  ، آئین نامه ها و بخشنامه های مختلف به صراحت به اجرای آن تاکید کرده و لذا نیازی به وضع قانون جدید نیست و برای شروع بهتر است اجرای قو انین و دستورالعمل های فعلی با جدیت دنبال شود .

برای مثال بهتر است به مواردی جزئی از تجاوز به حقوق شهروندی در همین شهر خودمان که هر روزه با آن  مواجه هستیم اشاره کنم :

- سد معبر در پیاده رو خیابانها توسط فروشگاهها و ...

- پارک اتومبیل در پیاده رو  برخی خیابانها

- عبور موتور سیکلت از پیاده رو ها و حرکت بدون قاعده و ضابطه آنان در خیابان و کوچه ها

- عدم توجه ماموران راهنمایی و رانندگی در اعمال قانون اتومبیل هایی که در محل های ممنوعه پارک یا توقف می نمایند .

- عدم توجه شهروندان به رعایت نظافت و بهداشت و مقررات شهروندی در سطح شهر

- عدم توجه مسئولان ذیربط به وضعیت کیفی کالا و خدماتی که به مردم ارائه می شود مانند نان

- عدم ارائه رفتار و برخورد مناسب توسط برخی از کارکنان دستگاهها دولتی با مردم در ارائه خدمات

- عدم پایبندی و توجه دستگاههای خدماتی سطح شهر در ارائه خدمات مناسب و بهنگام به مردم

این مواردی که ذکر شد نمونه های بسیار کوچکی هستند که در صورت توجه و حل آن ، معضلات بیشماری در شهر به خودی خود قابل حل خواهد بود و تنها در این شکل است که شهروندان با مشاهده چنین وضعیت مطلوبی ، علاوه بر کسب آموزش و مهارت های شهروندی ، خود را در موقعیتی مانند شهروندی منضبط و قانونمدار   قرار خواهند داد و گرنه ادامه بی توجهی به همین موارد جزیی که ذکر شد هیج دستاوردی جز اتلاف وقت و هزینه برای ستادی با عنوان  ستادی که برای همین موضوع تشکیل شده بهمراه نخواهد داشت .

در اینخصوص ایجاد تفکر نو در راستای صیانت از حریم امنیت عمومی را بسیار حائزاست . برای حفاظت از حقوق شهروندان باید تفکر جدیدی بوجود آید که در آن برنامه‌ریزی و کار اجرایی در راستای حفاظت از حقوق شهروندان دیده شود.

علاوه بر این در راستای نهادینه‌سازی فرهنگ صیانت از حقوق شهروندی باید آموزش‌های متنوع از سنین کودکی آغاز شود .  امروز باید برای صیانت از حقوق شهروندان با برنامه‌ریزی و تحقیق در عرصه‌های مختلف گام برداشت و به نیازها و مشکلات کلی جامعه توجه کرد. برگزاری جلسات و دادن شعارهای تئوریک نمی‌تواند نتایج مناسبی برای جامعه داشته باشد بلکه باید در این جهات اقدامات عملی در دستور کار مسئولان قرار بگیرد. برای آنکه بتوانیم در زمینه حقوق شهروندی به موفقیت‌های خوبی در شهرمان دست پیدا کنیم باید از مراکز فرهنگی و مذهبی بیشتر استفاده نمائیم.

شهروندان باید از وظایف و حقوق در قبال یکدیگر آشنایی کامل داشته باشند چراکه لازمه رعایت حقوق یگدیگر شناخت از حقوق و خواسته‌های معقول همدیگر است.

بعنوان مثال  آموزش و پرورش می‌تواند نقش بسیار کارآمدی در نهادینه کردن این فرهنگ در میان جامعه داشته  باشد . لذا باید رعایت کردن حق و حقوق و جایگاه این اصل مهم را از کودکی و در درون مدارس به افراد جامعه آموخت تا کودکان از زمان کودکی با رعایت کردن حقوق یکدیگر و اهمیت آن آشنا شوند.

رعایت نظافت در کشور سوئیس موضوعی نهادینه شده در میان همه مردم این کشور است ، چرا که همه از آن نفع می برند و کسی از مردم آن کشور  چه بسا در مقابل تخلف جزیی دیگران کوتاه نمی آید و با تذکری دوستانه با اینچنین موارد برخوردی  اثر گذار و مثبت می شود .

همچنین احترام بخش اعظمی از جمعیت هند به حیوانی مانند گاو نیز  نشان از اعتقادی است که آنان به این حیوان  دارند که این نیز از اعتقادات مذهبی و روحیات انسانی آنان برخاسته است .

حال اینکه چرا  ما  که ،  هم دینی مانند اسلام جامع و کامل داریم و هم فرهنگی غنی و قوی و چند هزار ساله  نسبت به رعایت حقوق خود و دیگران بی اهمیت هستیم و اهمیتی نسبت به آن نمی دهیم از عجایب زندگی در کشور ماست  لذا راهی دراز تا رسیدن و نهادینه شدن این موضوع یعنی صیانت و حمایت از حقوق شهروندی  در پیش داریم  و نمی توان انتظار داشت طی یکی دو سال آینده  تنیجه ای محسوس حاصل شود .

در پایان مردم شهرستان بصورت اکید از فرماندار محترم میخواهند همه ماهه و بصورت شفاف گزارش فعالیت این ستاد را ارائه و برنامه زمانی خود را جهت اجرای سیاست های و روش های تعیین شده در آئین نامه اصلی اعلام نماید و طی آن بدون توجه به ملاحظات دیگر  عوامل و موانع رسیدن به اهداف این ستاد را با مردم در میان گذاشته و زمینه شناسایی و معرفی و تشویق شهروندان قانونمدار و منضبط را به اشکال مختلف  فراهم نماید که این خود راهکاری برای مشارکت و توجه و اهمیت بیشتر مردم در آشنایی و  دفاع  از حقوق آنان خواهد بود.

/ 0 نظر / 94 بازدید