زین ساز ، مرکب کدام گروه سیاسی را زین خواهد کرد؟

 لاجرم از آنجایی که طیف مقابل اکثریت  شورا  احساس کردند با انتخاب مهندس خاکسار نیز اهداف مورد نظرشان برآورده نمی شود با ابزارهای قانونی در دست خود از صدور حکم ایشان نیز جلوگیری بعمل آوردند.

پس از این واقعه کشمکش ها ادامه یافت و اخبار منتشر شده حکایت از اصرار هر دو طیف سیاسی برای به کرسی نشاندن فرد مورد نظر خود داشت تا جایی که حتی فرماندار کاشان ، شورای شهر را تهدید به انحلال نمود و بدین ترتیب دو  طیف فعال همچنان برای یکدیگر خط و نشان می کشیدند تا اینکه در بعدازظهر روز سیزدهم رجب (مصادف با روز ولادت مولا امیرالمومنین علیه السلام) یک خبر داغ و غیر منتظره مانند بمب در شهر منفجر شد و همه اهل سیاست را مات و مبهوت نمود.

خبر از این قرار بود که مهندس زین ساز با 9 رای قاطع شورای شهر بعنوان شهردار کاشان برگزیده شد.

اما  داغی خبر ناشی از آن  بود که آراء دو طیف حاضر در شورا (اقلیت و اکثریت) که پیش از این با یکدیگر مقابله می کردند بر یک فرد متمرکز شده بود .  بنابر این خبر به حدی غیرمترقبه و پیش بینی نشده بود که تاکنون فضای سیاسی شهر را ملتهب نگاه داشته و از هیجان ناشی از انتشار خبر  چیزی کاسته نشده است .

اما بدتر از همه اینکه هیچ یک از اضلاع مثلت (طیف موسوم به پیشگامان _ طیف طرفداران دولت احمدی نژاد مهندس زین ساز شهردار منتخب ) تاکنون حاضر نشده اند به انبوه سوالات جامعه روشن و شفاف پاسخ بدهند و در بین افکار عمومی ابهام زدایی نمایند.

 البته در ا ین فاصله شهردار زین ساز مصاحبه ای با خبرنگار هفته نامه آرمان کاشان کرده است که این مصاحبه نیز با ادبیات دیپلماتیک بیان شده به نحوی که هیچ ابهامی از ابهامات موجود مرتفع نشده است .

بهر حال سوالات و ابهامات ناشی از این واقعه در افکار و اذهان عمومی همچنان باقیست که برای نمونه به برخی از آنها اشاره می نمایم:

1 انتخاب مهندس زین ساز فرایند کدام جلسه و گفتگوی پنهانی دو طیف سیاسی بوده است ؟

2 مصادیق توافقات بعمل آمده بین دو طیف سیاسی که منجر به تفاهم بر سر انتخاب زین ساز شده است ، چیست ؟

3 اگر بین دو طیف سیاسی توافقی صورت گرفته (که قاعدتا" اینگونه است ) کدام فرد یا افراد به نمایندگی از سوی طرفین در این گفتگوها شرکت داشته اند؟

4 اکنون که مهندس زین ساز بعنوان شهردار از سوی دو طیف سیاسی آنهم با 9 رای قاطع برگزیده شده است اهداف کدامیک را محقق خواهد ساخت  و بطور کلی آیا زین ساز یک چهره سیاسی است یا فنی؟

5 _ اصولا" برنامه های شهردار جدید برای ساماندهی معضلات موجود شهر چیست ؟

6 آیا شهردار منتخب قرار است مسائل شهری را مدیریت کند یا همچنان در زمین گروههای سیاسی پاس کاری خواهد شد ؟

7 آیا نیروهای فرمانداری و نمایندگی مجلس و طیف اکثریت شورا در قبال حمایتی که از شهردار خواهند کرد از او توقعات سیاسی هم خواهند داشت ؟

8 اینگونه شایع شده که قرار است شهردار جدید ساختار نیروی انسانی شهرداری را زیر و رو کند . آیا این شایعه صحت دارد ؟

9 اگر نیاز به اصلاح پاره ای از نیروهای شهرداری باشد ، شهردار جدید دیدگاههای گروههای سیاسی را اعمال می کند یا مصالح شهر و شهرداری را ؟

10 آیا زین ساز بعنوان یک شخصیت مستقل و دارای افکار و اندیشه های مبتنی بر مصالح عمومی است یا یک شخصیت وابسته و متعصب سیاسی؟

11 آیا زین ساز بعنوان یک شخصیت مصلح بین گروههای حاکم در شهر  ایفای نقش می کند یا ابزار قدرت نمایی این و آن خواهد بود؟

12 اقدامات و تصمیمات زین ساز متاثر از تخصص ها و تجارب فنی او خواهد بود یا  قرار است بر اساس توقعات گوههای سیاسی تصمیمات طوفانی و هیجانی اتخاذ شود؟

13 زین ساز در مقابل درخواست های متناقض (احتمالی) دو گروه چه تدابیری اتخاذ خواهد کرد؟

اینها مشتی از خروار سوالات موجود در بین جامعه است که در اثر عدم پاسخگویی به آنها به بازار داغ شایعه رونق روزافزونی داده است .

اما در بحبوحه این شایعات و گفتگوها در سطح جامعه ، مطلعین اصلی موضوع که شاید تعدادشان از اعداد انگشتان دو دست تجاوز نکند ، همچنان مهر سکوت بر لب  زده اند و ظاهرا" بنا ندارند  واقعیت ها را آنگونه که بوده بصورت شفاف و بی پرده   برای شهروندان بازگو نمایند.

در همین احوال سطح وسیعی از خواص جامعه مانند مسئولین و مدیران شهر ، گروههای سیاسی و خبرنگاران با چشمان تیزبین خود تحرکات ، تصمیمات و اقدامات شهردار جدید را  رصد می کنند تا از دل آنها ، سمت و سوی نگاه و نوع گرایش ایشان را کشف کنند .

بنابر این حوزه فعالیت مهندس زین ساز می تواند در روزها و ماههای آینده یکی از خبرسازترین کانون های خبری باشد.

مع الاسف صدور یک دستور ابلاغ داخلی -  یک عزل و نصب یک سخنرانی یک دیدار و ملاقات با اشخاص ویژه انعقاد یک قرارداد یا شرکت در یک جلسه از سوی شهردار زین ساز انبوهی از تعبیرها و تفسیرهای سیاسی ، اقتصادی و فرهنگی را در بین اذهان عمومی بهمراه دارد و خلاصه اینکه فضای جامعه تا حد شگفت انگیزی مردم را کنجکاو و تفتیش گر نموده است .

اکنون که مسئولین بهر دلیل (موجه یا غیر موجه ) حاضر به پاسخگویی در مقابل جامعه نیستند ، نگارنده بعنوان کسی که سالها در عرصه مطبوعات و خبرنگاری قلم زده است ، سعی می کند با اتکا به اخبار موثق و بهره برداری از قرائن و شواهد موجود ، لایه های درونی و پنهانی این رویداد شگفت انگیز را کالبدشکافی کرده و حقایق را به شهروندان عرضه نماید.

برای پوست اندازی این حقایق لازم است ابتدا دو فرضیه که یکی از آنها اجتناب ناپذیر خواهد بود را در نظر بگیریم .

فرضیه اول :

موضوع انتخاب مهندس زین ساز ، فرایند مصالحه دو قطب اصلی شهر یعنی شورا و فرمانداری بوده است .

فرضیه دوم :

شورای شهر بخاطر جلوگیری از انحلال  خود از خواسته های اولیه عقب نشینی کرده و با صرفنظر از انتخاب مهندس خاکسار ، تن به انتخاب یک شهردار مرضی الطرفین نموده است .

علاقمندان برای آگاهی از حقائق پشت پرده این ماجرا می توانند ادامه این نوشتار را  در روزهای آینده  در همین وبلاگ مطالعه نمایند.

 

 

 

 

/ 2 نظر / 15 بازدید
حامی

با سلام با مطلب " دنیای وارونه ما " به روزم. در ضمن وبلاگتون را لینک کردم.