استاندار جدید اصفهان و آزمون انتخاب مدیران بومی یا غیر بومی

با شروع به کار دولت نهم و تغییر بعضی از وزراء‌ ،‌ دامنه تغییرات شروع شده  به تدریج به استانها و شهرستانها هم کشیده خواهد شد .

در این میان آقای بختیاری که بعنوان وزیر دادگستری دولت دهم به مجلس معرفی و با رای اعتماد قابل توجه نمایندگان مواجه شد ،‌ بر اساس تصمیم هیئت وزیران ،‌ ساختمان و منصب استانداری اصفهان را تحویل دکتر علیرضا ذاکر اصفهانی داد .

استاندار جدید اصفهان متولد ١٣۴٠ اصفهان و دارای دکترای علوم سیاسی و پیش از این رئیس مرکز بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری بوده است و در کارنامه خود آثار و مقالات متعددی در زمینه امور فرهنگی - اجتماعی و سیاسی دارد .

شنیده شده انتخاب آقای ذاکر اصفهانی که از شخصیت های  اصولگراست با پیشنهاد  و استقبال نمایندگان اصفهان در مجلس صورت گرفته است و عمده فعالیت های وی در زمینه امور پژوهشی مرتبط با تحصیلات ایشان می باشد .

انتخاب استاندار بومی یا غیر بومی همانند انتخاب سایر مدیران دستگاهها همواره با عکس العمل های مختلف اشخاص مهم و گروههای سیاسی و قدرت در هر منطقه ای مواجه است . باید منتظر ماند تا استاندار با حضور در ساختمان استانداری اصفهان برنامه و اهداف خود را نه برای اصفهان که برای استان اصفهان مطرح نماید و بموجب آن در مورد انتخاب و انتصاب مدیران کل ادارات در استان و مدیران در شهرستانها نیز نظرات صریح خود را ابراز دارد.

از جمله انتظارات خاص از استاندار جدید اصفهان این است که با جدیت  ابتدا در مورد توسعه و عمران عادلانه تمام بخش های استان از نیروهایی استفاده نماید که از جسارت و مهارت لازم برای انجام امور برخوردار باشند ،‌ چرا که در دولت دهم ،‌سرعت و دقت در انجام امور دولتی از جمله مهمترین عوامل برای به نتیجه رسیدن طرح ها و برنامه هاست و لذا نباید به مدیرانی که مانند لاک پشت فکر و عمل می کند امکان مدیریت و فرصت سوزی داد .

اینکه از مدیران بومی یا غیر بومی در سازمانها و ادارات مرکز استان و شهرستانها استفاده  شود یا خیر ،‌مهم نیست ،‌مهم تخصص ،‌ تعهد و پشتکار افراد برای حضور در مناصب مدیریتی دستگاههاست ،‌لیکن باید توجه داشت که در  شرایط مساوی انتخاب یک مدیر بومی که به اوضاع و احوال منطقه ای که در آن زندگی می کند اشراف دارد  می تواند تعهد در انجام وظایف محوله را دوچندان نماید .

نیازی به توضیح نیست که به دلیل عدم آشنایی یک مدیر  غیربومی به موقعیت اجتماعی ،‌فرهنگی و سیاسی یک منطقه تا چه میزان  علاوه بر ایجاد تبعات منفی ،‌ ضررهای جبران ناپذیری به بدنه دولت وارد می ‌گردد و از طرفی افکار عمومی نیز با واکنش های منفی در نهایت دولتمردان و رئیس دولت را مسئول این انتخاب و بی دقتی بعمل آمده می دانند . لذا  توصیه اکید اینست که استاندار محترم برای فعالیت در یک دوره چهارساله از ابتدا در مورد گزینش و انتخاب افراد بعنوان مدیران ارشد و میانی در سطح استان دقت لازم را بعمل آورده و فرصت کوتاه فعالیت خود در استانداری را به امور مهمتر از جمله سیاستگذاری و اعمال  نظرات دولت در سطح استان اصفهان مشغول نماید .

آنچه باعث شد تا در مورد انتخاب مدیران بومی و غیر بومی تذکری دلسوزانه داده شود ،‌ انتخاب مدیری غیر بومی برای یکی از سازمانهای فرهنگی شهرستان کاشان است که متاسفانه در  مدت کوتاه مسئولیتش ،‌ ایشان‌ با بی توجهی به بافت فرهنگی و اجتماعی منطقه با عملکرد ناصحیح موجب ایجاد ناهماهنگی و کندی امور و همچنین ایجاد حس بدبینی در میان شهروندان کاشانی مخصوصاً برخی معتمدین نسبت به دولت گردیده است .

البته مدیران غیر بومی متعهد و متخصص دیگری نیز در کاشان وجود دارند که با درک صحیح از  مسائل و مشکلات منطقه و تعامل با مردم ،‌ معتمدین محلی و  سایر بزرگان  در کاشان  عملکرد درخشانی در دوره مدیریت خود داشته و دارند .

امید است همانگونه که در این سطور ذکر شد استاندار محترم اصفهان در آزمون گزینش نیروهای پرتوان مدیریتی برای همه دستگاههای دولتی سطح استان و با تاکید بر انتخاب نیروهای متخصص ،‌ جسور و متعهد که روحیه لازم برای فعالیتی بی وقفه  در سازمانهای کوچک و بزرگ دولتی را دارا باشند ،‌ فارغ از همه مسائل حاشیه ای و سیاسی کاری ،‌ پرچمدار توسعه و عمران در گوشه گوشه استان اصفهان باشد .

/ 7 نظر / 48 بازدید
مجید رفیعی

سلام فکر می کنم در متن شما خیلی کلی گویی شده است. خصوصاَ در ارتباط با انتخاب یکی از مدیران

حامدموحد

شكر خدا ماكه فرمانداري ويجه شديم.ايول انتصابات خيلي خوب بيده!

مجید

حقیر چند روزی است که وارد دنیای مطبوعات در کاشان شده ام. و اگر صحبتی هم می کنم از سر درس پس دادن است و نه نظر دادن اما در عین حال موضوعی برایم روشن شده است. دوستان مطبوعاتی وقت کافی روی عملکرد مدیران نمی گذارند و از این رو جمع بندی مناسبی نمی توان داشته باشند. با یکی دو عملکرد و آنهم از دور نمی شود برای یک مدیر قضاوت کرد. و وقتی هم قضاوتی با پشتوانه کافی صورت نگیرد کل موضوع را مخدوش کرده و باعث دو مشکل بزرگ می گردد 1- باعث جهت دهی نادرست افکار عمومی می شود. 2- باعث تصمیم گیری نادرست مدیران بالادستی در ارتباط با آن مدیر می شود که هردو خطرناک است. در ارتباط با شما دورادور شنیده ام از مطبوعات فاصله گرفته اید. و به آن به صورت جدی نگاه نمی کنید. نمی دانم این موضوع تا چه حد درست است اگر درست باشد بنابراین با نگاههای یک شهروند عادی به موضوع نگاه می کنید و بنابراین نتیجه گیری شما با توجه به این که متفاوت با شهروند عادی دست به قلم دارید بیشتر مخرب است تا تاثیرگذار ارادتمند رفیعی

فرهنگسرای مهر

پنجمین جشنواره تئاتر مهر کاشان و....

مجید

جوان کویر تمام هم و غم خود را پی گیری یک نماینده مستقل برای آران و بیدگل گذاشته است و چنان احساسی مطلب می نویسد و می گوید که گویا تمام وظیفه مطبوعاتی است و تنها مشکل انسان هایش در شهرستان آران و بیدگل همین سرپرستی همشهری هم یک سایت مجلل درست کرده و تبلیغنامه هایش را در آن قرار داده است و نام ویژه نامه هایش را مزین کرده است به «تنها هفته نامه کاشان» هرچند اثر از مطالب آن دیده نمی شود ولی «شیک پلاست کاشان» به راحتی قابل دستابی است. ابوالفضل نوحی در مطلبی در دو هفته نامه آرمان در بخشی از نقد شورای شهر کاشان می گوید. «حتی آرمان تنها قلب مطبوعاتی و تپنده کاشان...» و او هم اینگونه اعلام می کند که دیگر مطبوعاتی را مطبوعه نمی داند و در وبلاگ شخصی اشت بهشت پنهان را مفتخر به عنوان «کاغذ» می کند. و در مقابل حسین صدری عزیز نیز در گفتگویی که با او دارم خیلی از آدم هایی که خود را مطبوعاتی می دانند رد می کند و می گوید اینها در سختی ها کجا هستند و وقتی که قرار است آشی را تقسیم می کنند سرو کله اشان پیدا می شود. و این در حالی است که شیرازی که هنوز سرپرست اداره ارشاد است د