پدیده شگفت انگیز در شهرداری کاشان

لذا بر اساس تعهدی که نسبت به شهر و شهروندان عزیزم دارم سعی دارم  (در کنار سایر مشغله های کاری ام) مسایل را آنگونه که هست به علاقمندان منتقل نمایم ، تا چنانچه نقاط ضعف در روند اداره امور شهروندان مشاهده شد، نسبت به اصلاح آن اقدام شود .
در این نوشتار سخن از پدیده ای است که ناظران و اگاهان به امور شهرداری را مات و مبهوت خود ساخته است .این پدیده نوظهور ایجاد بازرسی ویژه در شهرداری است که در کنار واحد حراست و جایگاه قانونی آن حیرت بر انگیز شده است .
مهندس زین ساز (شهرداری که در نوشتار قبل در مورد نحوه انتخابش و همچنین بایدها و نبایدهای مرتبط با موفقیتش به تفصیل سخن رانده شد) در بدو شروع به کار، فردی را همراه خود وارد سیستم شهرداری و در جایگاه مدیر دفتر شهردار نمود  که این اقدام در همان آغاز کار موجب حرف و حدیث های فراوانی شد.
اینکه سوابق،تحصیلات،تخصص،تجربه وتعهد جناب آقای عبدالرحمان چه بوده که حایز شرایط برای چنین پست مهمی باشد ، اطلاعات مستند و موثقی در دست نیست (گر چه در این باره زمزمه های فراوانی است) اما تنها همین اندازه میدانم که نامبرده در گذشته سوابق اداری و مدیریت اجرایی نداشته است ولی باقی مسایل  مربوط به ایشان را به دیگران وا می نهم.
بنابراین آنگونه که گفته می شود، انتصاب نامبرده به عنوان مدیر دفتر شهردار،  از همان ابتدا موجب پدید آمدن  اعتراض و انتقادات  فراوانی  از سوی گرایشات مختلف شد و تا جایی که ممکن بود  جناب شهردار برای حفظ آقای عبدالرحمان مقاومت نمود .
اما خبرهای رسیده از داخل شهرداری حاکی از آن است که شهردار محترم در نهایت و در مقابل  افزایش  روز افزون اعتراضات ،  مدیر دفتر خود را تعویض نموده و یکی از پرسنل کار کشته و پر سابقه و در عین حال  خوش اخلاق شهرداری را در این سمت جایگزین نمود.
لکن آنچه موجب حیرت بیش از پیش ناظران شد . تصمیم بعدی جناب شهردار در مورد آقای عبدالرحمان بود چرا که آقای زین ساز با یک چرخش از مدل های ژیمناستیکی ، طی حکمی عجیب ، آقای عبد الرحمان را به سمت مشاور و بازرس ویژه شهردار منصوب نمود.
اینکه محمل قانونی بازرس ویژه در کنار واحد عریض و طویل حراست چیست ،  محل بحث است. اما از آن مهمتر و عجیب تر ، متن حکمی است که برای بازرس ویژه صادر شده است.
آقای شهردار در این حکم نظر داده اند (( حارسان و بازرسان موءمن و ... باید دست دشمنان و بدخواهان و متجاوزان به بیت المال را از دستبرد و تجاوز کوتاه کنند))  و در ادامه به آقای عبد الرحمان خطاب کرده اند که راه حل های اصولی به مدیران و مسولان بدهند و سعی کنند زمینه های انحراف و لغزش پرسنل شهرداری را بزدایند.
اینکه در تیتر نوشتار گفته شد پدیده شگفت انگیز ، دقیقا َ  اشاره به متن حکم صادره از سوی جناب شهردار خطاب به بازرس ویژه شان است این حکم به واسطه انشای اعجاب بر انگیز آن دست به دست گشته و حتی خارج از محیط شهرداری نیز مورد توجه اهل دقت قرار گرفته است.
البته انتصاب یک فرد از سوی مدیریت یک مجموعه به عنوان بازرس ویژه اگر خلاف مقررات داخلی آن سیستم نباشد ، بازوی اطمینان بخشی  برای مدیریت کلان آن مجموعه خواهد بود . اما بحث ما به عنوان یک شهروند در این است که آیا مدیریت کلان یک مجموعه بزرگ مانند شهرداری تحت کدام اطلاعات و منابع خبری نسبت به کارکنان آن به حدی مظنون و مشکوک است که (احتمالا) احساس می کند هر لحظه ممکن است به بیت المال تجاوز شود و مورد دستبرد قرار گیرد و همچنین این پرسنل به حدی در معرض انحراف و لغزش قرار دارند که نیاز است آقای عبدالرحمان به عنوان بازرس از آنان پاسبانی کنند.
در اینجا چند نکته مبهم و قابل سوال است:
اولا: مگر سیستم شهرداری اینقدر بی در و پیکر است که هرکس اراده نماید می تواند به بیت المال تجاوز کند و به آن دستبرد زند اگر چنین تصوری از راههای ورود به خزاین شهرداری است ، پس آنهمه حسابدار _حسابرس _ حراست و مجاری ممیزی از بازرس های استانی گرفته تا نظارت های شورای شهر و واحد حراست و دیگر مراجع ذیصلاحی که بر همه منابع اداری و دولتی اشراف و نظارت دارند ،برای چیست؟
ثانیا"  پرسنلی در شهرداری فعالیت می کنند که سابقه  خدمات آنها بعضا بین 20 تا 30 سال در تخصص های مهندسی عمران ¬- شهرسازی- حسابداری – معماری – طراحی – اداری و غیره است . در این سالهای طولانی که آقای عبدالرحمان بر فعالیت آنها نظارت و بازرسی نداشته است، چگونه مجموعه شهرداری اداره شده است؟
ثالثا"  فرض را بر این میگیریم که تاکنون هیچ نظارت و بازرسی بر عملکرد پرسنل نبوده و از هم اکنون به بعد آقای عبدالرحمان برای جلوگیری از هرگونه دستبرد به بیت المال اقدام خواهد کرد و انحراف و لغزش پرسنل را خواهد زدود  و همچنین ایشان راه حل های اصولی را به مدیران و مسئولان تشکیلات آموزش خواهد داد . (آنگونه که در حکم نامبرده ذکر شده است) پس برای تحقق چنین ماموریتی باید فرد مورد نظر در چندین رشته علمی تحصیل کرده باشد تا از پس اینهمه ماموریت محوله بر آیند . بعضی از علوم از قبیل حسابداری- حقوق قضایی – کاراگاهی و پلیسی – فقه و اصول( برای قضاوت عادلانه) –مهندسی عمران –شهرسازی- طراحی .... و فنون دیگر که تمرکز اینهمه علوم در یک نفر ، انسان را به یاد شخصیت هایی همچون ابو علی سینا می اندازد .
آیا آقای عبدالرحمان برای انجام ماموریت های محوله (مطابق دستورات ذکر شده در حکم انتصاب ) از چنین سوابق و لواحقی برخوردار است؟
البته بعضی اوقات شکل و شمائل و تیپ و قواره اشخاص در کنار سوابق و عملکردشان نشان دهنده برازندگی آنان برای انجام ماموریت های مهم است ، اما چون اینجانب تاکنون فرد مورد بحث خود را رویت نکرده ام در اینباره قضاوت دقیق و شفافی ندارم .
مطلب دیگر و مهمتر از انتشار حکم ، عملکرد آقای عبدالرحمان پس از انتصاب به سمت مشاور و  بازرسی ویژه است که در آن مورد نیز اخبار و اطلاعات جذابی شنیده می شود که در این رابطه و همچنین سایر تحولات اخیر شهرداری بعدا گفتگو خواهیم کرد .
از اینکه مطالب بنده را در وبلاگ پی میگیرید متشکرم.

مهدی گرگ پور

/ 10 نظر / 11 بازدید
عموزاده

پدیده شگفت انگیز در شهرداری کاشان به نظر من آسفالت خیابان کارگر توسط شهرداری است

نایت اسکین

سلام دوست عزیز بی نهایت ممنونم از لطف و محبتتون خوشحالم کردید با کامنتتون. همیشه موفق باشی[لبخند][گل]

ارادتمند شما

هر باز از اینکه مدتی را صرف خواندن مطالبتان می کنم پشیمان می شوم! درخصوص این مطلبی که نوشته اید چند نکته به ذهنم رسید: 1- چطور شده که از بین این همه اداره و سازمان گل و بلبل که ماشاالله در کاشان وجود دارد گیر داده اید به شهرداری؟ [چشمک] 2- مراتب دلسوزی و حفظ بیت المال در شهرداری و عدم ارتباط خرج و دخل های آن با جریانات سیاسی و غیرسیاسی بر همگان معلوم است دیگر لازم نیست شما در این مساله تشکیک بفرمایید [شوخی] 3- واحد عریض و طویل حراست شهرداری [سبز] تحت اختیار شخص محترمی است که سوابق گلابی بودن ایشان در سازمان رفاهی تفریحی و نیز ارادتشان به بعضی از حضرات! اظهر من الشمس می باشد در پیمودن راه عدالت و انصاف موفق باشید

مهدی گرگ پور

دوست و همکار عزیز (ع) سلام صبر ایوب داشته باشید و خویشتن دار باشید. اینهمه بنده مطالب شما را می خوانم شما هم تلافی می کنید . این دیگر منت گذاشتن ندارد.اما من هیچوقت نگفته ام از خواندن مطالب شما پشیمان شده ام حتی اگر از خواندن مطالب شما بهره ای نبرده باشم. - خود بهتر می دانید که پرداختن به مسائل و مشکلات و ....همه ادارات و ارگانها و سازمانها در کاشان از حوضله بنده و امثال بنده از جمله جنابعالی که از پیشکسوتان عرصه مطبوعات هستید خارج است و لذا بهتر است هر کدام از ماها به چند مورد از این سازمانها و ادارات بپردازیم و البته به آنهایی که اطلاعاتی مستند از آن در دست داریم . - شهرداری از جمله سازمانهای پر سر و صداست و مربوط به دوره خاصی نیست از این دست مسائل در دوره اول شورای شهر هم بود . بنده نیز هیچگاه خود را ارادتمند شهرداری ندانسته ام . بهتر است مطلب درج شده توسط بنده را بار دیگر بخوانید و اظهار نظر کنید . - صحبت سر همین موضوع است شهرداری که به قول شما واحدهای عریض و طویلی بنام حراست و بازرسی دارد چه نیازی به بازرس ویژه دارد ؟!!!! - بهتر است حکم صادره توسط شهردار برای بازرس ویژه را که سراسر توهین به ک

مهدی گرگ پور

- بهتر است حکم صادره توسط شهردار برای بازرس ویژه را که سراسر توهین به کارکنان شهرداری است بخوانید و بعنوان کسی که سابقا" از پرسنل شهرداری کاشان بوده اید و اظهار نظر نمائید. - از جنابعالی نیز انتظار داشتم بعنوان یک پیشکسوت عرصه مطبوعات در مورد مطلب قبلی اینجانب در مورد حقوق شهروندان کاشانی اظهار نظر فرمائید.اینگونه مشخص می شود مسائل و موضوعات سیاسی شهر و شهرداری بیشتر از حقوق شهروندان برایتان اهمیت دارد.

ایران موج

فارغ از آن چه احزاب و گروه هاي سياسي مي خواهند و مي گويند در اين جا مي خواهيم با هم باشيم باهم باشيم براي دعوت و كمك دعوت سيد محمد خاتمي براي كانديداتوري رياست جمهوري و كمك به خودمان كه آينده ي بهتر داشته باشيم خوشحال مي شوم از نظراتتان بهره مند شوم . مي خواهيم اينجا با هم صحبت كنيم و نظرات هم ديگر را محترم بداريم مقاله بخوانيم و براي همديگر نكته هاي را ياداوري كنيم ما را تنها نگذاريد به آينده اميد داريم شما هم ما را اميدوارتر كنيد اين وبلاگ براي وبلاگ نويساني كه در شهرستان هاي كاشان ، آران و بيدگل ، نوش آباد و قمصر ، نياسر ؛ برزك و كلا بچه هاي شهرهاي شمال استان اصفهان كه از كانديداتوري آقاي سيد محمد خاتمي حمايت مي كنند مكاني براي هم انديشي منونم اگر در اين وبلاگ عضو شويد لطفا به دوستان هم اطلاع دهيد Iranmowj.blogfa.com

بیگانه های شهر

آقا مهدی بی حوصله شدی یا اینکه توهم بی خیالی ولی بدان بی خیالی آخر کار نیست فردا هوا بهتر میشه این رو قول بهت میدم !!!!!!!!!!!!!!!!سلام برسان

شهرداری چی

سلام// تازه دیروز با وبلاگ شما آشنا شدم واز خوندن این مطلب به اتفاق همکاران کلی به فکرفرو رفتیم تازه متوجه شدیم عجب توهینی به شهرداری چیها شده است... جالبه.. کسی که خودش کلی تو دادگستری پرونده داره شده بازرس ویژه( جناب میتی کمان) ... عجب روزگاریه...

... طرقي-طرقرود

باسمه تعالی راجع به "جمعیت" طرقرود ومناطق اطراف آن، دركتاب لغت نامه ۱۵ جلدی دهخدا(مولف:علامه علي اكبر دهخدا-ناشر:موسسه انتشارات وچاپ دانشگاه تهران ،چاپ دوم از دوره جدید ،سال۱۳۷۷)،که غالبا برگرفته از کتاب: فرهنگ جغرافیایی ایران، ج۳ ،است؛ می خوانیم: ۱-طَرق=۴۴۳۰نفر-----------طَرق رود=۱۴۰۰۰نفر ۲-باد =۴۲۵۰نفر------------باد رود =۸۴۰۰نفر ۳-نطنز=۴۰۰۰نفر------------نطنز(بخش)۴۴۰۰۰نفر ۴-خالد آباد=۲۸۰۰نفر ۵-اَبیانه =۲۰۰۰نفر ۶-چیمه =۱۲۰۰نفر----------چیمه رود=۴۴۰۰نفر ۷-بَرز =۹۲۰نفر -------------برز رود =۵۴۰۰نفر ۸-طامه =۱۱۰۰نفر ۹-نیه =۶۷۰نفر ۱۰-کِشه=۱۲۰نفر ضمنا جالب توجه است که در این کتابها درمورد جمعيت شهر ها ومناطق معروف واطراف آمده است: تهران=۲۸۰۳۱۳۰ اصفهان=۲۱۰۰۰۰ کاشان=۵۴۶۶۰ زواره=۵۴۰۰ ورامین=۴۵۲۲ قمصر=۴۰۰۰ نیاسر=۳۲۰۰ مورچه خورت=۲۶۲۸ کلهرود=۱۷۳۰ ...