حرکت ناشیانه ستاد برگزاری مراسم در کاشان

امسال سومین ماه مبارک رمضان است که مردم دین مدار منطقه کاشان همراه با سوگ رحلت حضرت آیت الله یثربی (ره)‌روزه داری می کنند ،‌دومین سالگرد و سومین ماه مبارک رمضان فقدان این عالم جلیل القدر ،‌چشمان حسرت زده خیل عظیم عاشقان دین و ولایت را بهمراه خود  دارد و بعید است بتوان  در  این سالها و سالهای پس از آن به راحتی چشم های مملو از محبت او را از ذهن این مردم وفادار زدود.

مرحوم حضرت آیت الله یثربی قبل از اینکه یک شخصیت و مقام رسمی باشد ،‌یک روحانی مردمی و دارای رابطه ای عاطفی با قاطبه شهروندان بوده است و شاید همین رابطه عاطفی که در طول بیش از نیم قرن همراه با بذل محبت و خدمت ایشان بوده است که تاکنون داغ آن عالم بزرگ از دلهای مردم ما پاک نشده است ، چه بسا تجربه های تاریخی هم نشان داده است وقتی این رابطه عاطفی بر محور ولایت و اعتقادات انقلابی و دینی یک جامعه باشد ، با گذشت دهها سال نیز می توان رد پای یک انسان بزرگ را در حیات جامعه رصد کرد.

نمونه بارز این ادعا  برگزاری مجالس و مراسم بزرگداشت حضرت آیت الله العظمی میر سید علی یثربی (ره) است که پس از گذشت قریب به پنجاه سال از ارتحال آن بزرگوار ، هنوز شاهد باشکوه ترین و پرجمعیت ترین مجالس تجلیل از مقام فقه و فقاهت هستیم . پس معلوم می شود عواطف و قدرشناسی این مردم ، یک عنصر داتی و نژادی است که با تحولات سیاسی زودگذار و حتی گردش خورشید و ماه و کواکب ، محو و نابود نمی شود.

شکی نیست که بواسطه اینکه آیت الله یثربی (ره) سالهای پس از انقلاب ، امام جمعه و نماینده ولی فقیه در منطقه کاشان بوده  اند ، مردم متدین منطقه بر مبنای اعتقادات انقلابی و آموزه های مذهبی   پروانه وار  بر گرد شمع وجود آن سلاله پیامبر(ص) جمع شده بودند ،  اما نباید از این نکته غفلت کنیم که ایشان سالهای طولانی قبل از انقلاب هم در شؤون   مختلف زندگی مردم شهر ما نقش مؤثر و سرنوشت ساز داشته اند .

ایکاش آمار خطبه های عقدی را که آن بزرگوار برای پدران و مادرانی که هم اکنون خانواده های عیالوار را اداره می کنند ، خوانده و آنان را به همدیگر محرم کرده اند ، در دست داشتیم .

ایکاش آمار و ارقام اختلافات مالی ، خانوادگی ، قومی ، محلی ، سیاسی و فرهنگی که در جای جای شهر ما رخ داده است و به دست توانای آن عالم مصلح ختم به خیر و صلح و مودت شده موجود بود.

ایکاش آمار مساجد ، حسینه ها ، هیئت های مذهبی ، مدارس ، حمام ها ، خوابگاهها ، درمانگاهها  ، صندوق های قرض الحسنه ، موسسات خیریه و عام المنفعه ای که به دست پرتوان آن عالم خدوم در کاشان و روستاهای اطراف منطقه احداث و تاسیس شده در جایی ضبط و ثبت شده بود.

ایکاش از تعداد و ارقام روحانیون مبلغ و مروج دین که تحت نظارت ، مدیریت و تعالیم آن استاد بی بدیل تعلیم یافته و به عنوان امام جمعه ،  امام جماعت ، مدرس ، منبری ، قاضی ، مؤلف و دارای جایگاههای رفیع علمی و اجتماعی به اطراف و اکناف کشور اعزام شده اند ، آگاهی داشتیم.

ایکاش همه می دانستند ، حتی یک خانواده از خیل عظیم خانواده های شهدای عزیز این منطقه نیست که حضرت ایشان  با حضور پدرانه و گرمی بخش شان در منازل و محل مسکونی آنان مایه آرامش و تسلیت خانواده ها نشده باشد.

و بالاخره ایکاش می شد یک بار دیگر عمق تعهد و دلسوزی پدرانه آیت الله یثربی(ره) را در منظر مردم به نمایش گذاشت ، آنگاه می توانستیم علت قدرشناسی این مردم  در بدرقه پیکر بی جانشان را  درک کنیم.

شاید هیچگاه دیگر شهر کاشان منظره تشیع پیکر انسانی با حضور صدها هزار روزه دار را به خود نبیند  و اینها همه رمز و رازهای پنهانی مریدان با مراد خود است که باید همچنان سر به مهر باقی بماند.

اما حسرت و اندوه بالاتر وقتی ست  که مطلع شویم تنها پس از  دو سال از فقدان چنین شخصیتی ، مقامات مسئول شهرمان از مشارکت در تجلیل از مقام والای ایشان خودداری می کنند.

این که گفته می شود بخش عمده ای از امور اجرایی فرمانداری شهرمان صرف اداره ستادها و کمیته ها برای برپایی مراسم پاسداشت شخصیت ها و مناسبت های ملی می شود که کار شایسته و لازمی است (هر چند در اینکه برگزاری مراسم ها وظیفه فرمانداری است یا دیگر ارگانها بحث داریم) اما سوال اینجاست که مجاهدات و خدمات مرحوم آیت الله یثربی (ره) به انقلاب ، کشور و اسلام چه چیزی کم داشته که نام  ایشان باید از فهرست شخصیت های مورد توجه مسئولین دولتی کاشان حذف شود و از تجلیل مقام ایشان سرباز زنند.

از این مطلب مهمتر اینکه اخیرا" شایعه حذف عکس و تمثال های مبارک امام جمعه فقید شهرمان در ادارات دولتی کاشان بر سر زبانها افتاده است که امیدواریم آقای حاجی بعنوان فرماندار و بالاترین مسئول اجرایی شهر از طریق رسانه های عمومی یا اصل شایعه را تکذیب کند و یا توضیح کافی برای شهروندان ما ارائه کنند.

هر چند اقشار مختلف و مردم باوفای شهرمان با حضور خودجوش و گسترده خود در  مراسم سالگرد ارتحال آن والامقام به وظیفه اخلاقی خود عمل خواهند کرد اما به یاد داشته باشیم ، نام و یاد حضرت  آیت الله یثربی موجب اعتبار و عزت شهرماست و هر کس بر تکریم از یاد ایشان جدیت کند بر اعتبار خود افزوده است و هر مجموعه و کسی بر حذف نام مبارک او کمر همت ببندد ، تضعیف و کاهش جایگاه خود را نزد خدا و خلق خدا نشانه رفته است .

خداوند سبحان را به عظمت ماه عزیزش(رمضان) سوگند می دهیم ، لحظه ای ما را به خودمان وا مگذارد.

 مهدی گرگ پور

/ 16 نظر / 8 بازدید
نمایش نظرات قبلی
همشهری

در قالب سرد خاك اگر جا گرفته اي مانند عشق در دل ما پا گرفته اي دنيا مجال وسعت روح تو را نداشت تو چشمه اي كه راه به دريا گرفته اي هشتاد و چهار سال تو بودي و اهل بيت از دست دوست مُهر تولا گرفته اي پيوسته در مسير ولايت قدم زدي بر سينه ات مدال «اَطَعنا» گرفته اي در خطبه هاي جمعه كلام تو نور بود مشعل به دست در شب يلدا گرفته اي شرمنده مرام نو مي شد رقيب و دوست با سِحر مِهر كشور دلها گرفته اي چون شاهباز سدره نشين پر زدي زخاك تا آشيان به شاخه طوبي گرفته اي اي پاك مرد،يثربي اي سيد بزرگ رفتي و سايه از سرما وا گرفته اي شعر كميل شمه اي از شرح داغ توست از چشم من اميد تماشا گرفته اي

حمید

سلام دوست همشهری من. بیشتر مردم کاشان تحت تاثیر احساسات مذهبیشان علمای اسلامی مانند یثربی را در حد پرستش دوست دارند ولی مراسمی مانند تجلیل از مقام شامخ و ... نه به درد مرده ها خورده و نه زنده ها. آقای یثربی یه آدم محترم بود که درس مذهبی خونده بود و دو سال پیش مرد.حالا به فرض که چند تا پست و مقام هم داشته! خدا رحمتش کنه. شاد و پیروز باشید.

صادق

حمید خان مردم برای امام حسین (ع) هم عزداری می کنند و در حد پرستش دوستش دارن . بنظر شما چرا مردم هر سال عزاداری امام حسین (ع) را تکرار می کنند. برادر گرامی اینکه نوشته ای اینگونه مجالس و محافل نه به درد مرده ها می خوره نه به درد زنده ها باید در مسلمانی و اعتقادات خودت شک کنی و توصیه می کنم به مردم و اعتقاداتشان کاری نداشته باشی . یه نفر مثل آیت الله یثربی یا امام خمینی یا .... یه آدم عادی نیستند . اینها رهبران مذهبی جامعه اند و مردم به دلیل اعتقادی که به دنیا و آخرت دارند قدر مراجع شیعه و رهبران مذهبی خود را می دانند و اجازه نمی دهند به فراموشی سپرده شوند. کمی با تاریخ مهربانانه رفتار کن و ....

علی

سلام همشهری[لبخند] موفق باشید[گل]

بنده خدا

با سلام [گل] من شنیدم که امروز قراره یه مراسم بزرگداشت برای آیت الله یثربی توی کاشان برگذار بشه [سوال] وبلاگ پرباری دارین . امیدوارم که روز به روز پربارتر از دیروز باشه موفق باشید در پناه حق[گل]

احسان

تو دهنی محکمی از طرف مردم نثار این آقایان شد.مردم امسال از سال گذشته هم ژرشورتر حضور یافتند جایی خواندم 200 هزار نقر ولی به واقع قابل تخمین نبود..ضمنا حمیدخان آقای یثربی قبل از انقلاب آقای یثربی شد آقا یثربی و خاندانش 700 سال است که بزرگند و بزرگزاده چون در میان مردم و با مردم و انسانی خدوم و عالم بود اتفاقا چون دلبستگی به ژست و مقام نداشت و اونو ابزار خدمت به مردم می دانست اینجور حنی بعد از شهادتش خود و بیت بسیار شریفش مورد حمله و ظلم واقغ شده ار ناحیه ی این افراد.شما هم استغفار کن دنیا ارزش این کینه توزی ها را ندارد

یه کاشی

مهدی خان گرگ پور سلام فکر نمی کنم کشور ما هنوز اونقدری دمکراسی توش باشه که ادم بتونه با اسم و آدرس سایت یا وبلاگش نظر بده به اضافه اینکه شما با حرف و منطق کار داری نه با اسم اشخاص دیگه؟ در مورد ابولولو هم منظور من این نبود که حرف آقای یثربی باعث بسته شدن اون شده بلکه منظورم این بود ابولولو با اون همه عظمتش بخاطر اعمال دور از عقل و منطق یه عده احساساتی بسته شد حالا مراسم سالگرد آقای یثربی که البته احترامش بر همه واجبه بخاطر کارهای پسرش خیلی طبیعیه که کمرنگ و حتی تعطیل هم بشه! بعضی از دوستان هم افراطی نظر میدن هم در دفاع و هم در مخالفت. مثلا دوست محترم ، صادق خان میان و مرحوم یثربی را نعوذبالله با امام حسین (ع) مقایسه می کنند یا احسان خان از جمعیت 300 هزار نفری کاشان بیش از 200 هزار نفر را در مراسم حاضر می دونن که برای من عجیبه این همه جمعیت تو چه مسجد و حسینیه ای جا میشن. یا اینکه به ایشون مقام شهادت میدن! منطق و انصاف توی هر آیین و مسلک پسندیده و افراط در هر مکتبی مردوده.

عبدالعظیم خدمتی

مرحوم ایت الله یثربی مصداق بارز(العلما باقون مابقی الدهر)است واینگونه بزرگان ما بدون این تشریفات دنیایی هم در صفحه ذهن مردم ولایتمدار ماندگارند.غفرالله لهم وحشرنامعهم

جلیل

جالبه آقایانی که علیه یثربی شب نامه پخش می کردند شایعه سازی می کردند شعارنویسی می کردند حالا دم از دوستی با خاندان یثربی می زنند. تف به صورت منافق