صاف و ساده .............. نقطه سر خط

انتشار مطالب این وبلاگ با ذکر منبع و بدون سانسور بلامانع است . مهدی گرگ پور

این 500 میلیارد تومان چگونه هزینه خواهد شد ؟!
ساعت ٧:۱٥ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢٦ اسفند ۱۳۸۸   کلمات کلیدی: فرماندار کاشان ،برخورد فرهنگی ،مردم کاشان

چندی پیش آقای حاجی ، معاون استاندار و فرماندار کاشان  در همایش نکوداشت هفدهمین سالروز تاسیس کانونهای فرهنگی هنری مساجد کاشان از کمک 500 میلیارد تومانی دولت دهم به فعالیتهای فرهنگی در استان اصفهان خبر داد و گفت این میزان اعتبار از سال 89 به مدت 5 سال با هزینه 100 میلیارد تومان برای هر سال اختصاص می یابد.

اگر چه این مبلغ برای استانی مانند استان اصفهان ، قابل توجه نیست  اما این خبر مسرت بخش که موجب امیدواری دلسوزان  فرهنگی و تربیتی جامعه و همچنین باعث افزایش انگیزه آنان به خدمت در حوزه های مورد اشاره می باشد سوالاتی را  در ذهن هر خواننده ای بوجود می آورد که بعنوان نمونه به چند سوال اشاره می نمائیم :

_  سهم شهرستانها ،  شهرها و روستاهای استان از این مقدار اعتبار چقدر است ؟

_  مبنای محاسبه و تخصیص اعتبار برای هر کدام از گیرندگان اعتبار چه خواهد بود ؟


_ آیا این میزان اعتبار صرفاً برای فعالیت های فرهنگی است یا قرار است بخش قابل توجهی از آن برای خرید و ساخت و سازهای دفاتر و ساختمان های فرهنگی هزینه شود ؟

_ چه دستگاههایی از این میزان اعتبار استفاده خواهند کرد ؟

_ دستگاه نظارت و ارزشیابی و بررسی عملکرد این اعتبارات چه مجموعه ای خواهد بود ؟

_ این اعتبارات قرار است با چه هدفی و به کدام از سازمانها و نهادهای دولتی یا مردمی داده شود ؟

_ این اعتبارات کدام بخش از افراد و افکار  جامعه را برای هزینه کردن در بر خواهد گرفت ؟

بطور  مسلم ،  دولت دهم در راستای اهداف و برنامه های خود در این برهه از زمان با توجه به ضرورت های موجود  ، حضور موثر و جدی در عرصه های فرهنگی را از جمله تصمیم های مهم خود قلمداد نموده و با این هدف رویکرد خود را مشخصاً توجه به امور فرهنگی اعلام نموده است .

در این میان ذکر آنچه ضروری است اینست که خدمت و به ویژه برنامه ریزی در عرصه فرهنگی ظرافت های خاص خود را دارد که اگر نسبت به آن بی تفاوت باشیم و در آن افراد بی ارتباط با حوزه های فرهنگی تصمیم سازی کنند ، علاوه بر حیف و میل بیت المال چیزی شبیه فاجعه در جامعه رخ خواهد داد .

ترویج برنامه ها و مسائل فرهنگی نباید بصورت جهت دار و صرفاً در کانون ها و مساجد اتفاق بیافتد ، ما در کشورمان که سابقه و پیشینه ای  چند هزار ساله برای فرهنگ و تمدن  آن قائل هستیم  ، در بسیاری از زمینه های فرهنگی دارای نقایص فراوانی بوده و نیازمند فرهنگسازی هستیم .

بعنوان نمونه فرهنگ رانندگی _ فرهنگ شهروندی _ فرهنگ خرید _ فرهنگ تفریح و تفرج _ فرهنگ آداب معاشرت _ فرهنگ گفتگو  _ فرهنگ کار _ فرهنگ آموزش و فرهنگ ...  بسیاری از ما دچار کاستی های فراوانی است که متاسفانه با انجام  سلیقه ای و تکرار آن راه انتقال و آشنایی دیگران با آن را فراهم نموده و نسبت به تاثیرات منفی آن ناآگاهیم  و به همین دلیل  برای توجه به مسائل فرهنگی ، نیازمند  فرهنگ سازی عمیق در همه زمینه ها می باشیم .

لذا توصیه می کنم اگر دولت و دلتمردان محترم قصد فعالیت موثر در این حوزه را دارند ترتیبی اتخاذ نمایند تا علاوه بر استفاده از آراء و نظرات کارشناسان خبره و صاحبنظر به ویژه در حوزه و دانشگاه ، همه افراد جامعه با هر سلیقه و گرایش سیاسی تحت پوشش فعالیت های فرهنگی قرار گیرند .

آنچه در این میان مهم است توجه و رسیدن به اعتلای روزافزون ایران اسلامی و همچنین رشد و بالندگی و نشاط تمام مردان و زنان به ویژه جوانان این مرز و بوم در همه زمینه هاست که از طریق حرکت و برنامه های فرهنگی به راحتی امکان پذیر است .