صاف و ساده .............. نقطه سر خط

انتشار مطالب این وبلاگ با ذکر منبع و بدون سانسور بلامانع است . مهدی گرگ پور

حرکت ناشیانه ستاد برگزاری مراسم در کاشان
ساعت ۱٠:٠٢ ‎ق.ظ روز شنبه ۱٦ شهریور ۱۳۸٧   کلمات کلیدی: یثربی

چرا  برای تجلیل از مقام شامخ آیت الله یثربی (ره)

 ستاد برگزاری مراسم تشکیل نشد؟!

امروز قصد داشتم ادامه نوشتار  مربوط به تحولات پشت پرده انتخاب شهردار جدید و آفت هایی که می تواند باعث عقیم گذاشتن موفقیت های ایشان شود را   در این وبلاگ منتشر نمایم  اما به یک بار شنیدم موضوعی عجیب  و زمزمه ای در سطح شهر دهان به دهان گشته که عبارت است از اینکه نهادهای مربوطه و در راس آن فرمانداری کاشان از تشکیل ستاد برگزاری مراسم تجلیل از مقام شامخ مرحوم حضرت آیت الله یثربی (ره)  خودداری نموده اند.

لذا ادامه بحث پیرامون انتخاب غیر منتظره شهردار جدید کاشان را به روزی دیگر محول می کنم و در این پست این موضوع روز را پی می گیریم.


امسال سومین ماه مبارک رمضان است که مردم دین مدار منطقه کاشان همراه با سوگ رحلت حضرت آیت الله یثربی (ره)‌روزه داری می کنند ،‌دومین سالگرد و سومین ماه مبارک رمضان فقدان این عالم جلیل القدر ،‌چشمان حسرت زده خیل عظیم عاشقان دین و ولایت را بهمراه خود  دارد و بعید است بتوان  در  این سالها و سالهای پس از آن به راحتی چشم های مملو از محبت او را از ذهن این مردم وفادار زدود.

مرحوم حضرت آیت الله یثربی قبل از اینکه یک شخصیت و مقام رسمی باشد ،‌یک روحانی مردمی و دارای رابطه ای عاطفی با قاطبه شهروندان بوده است و شاید همین رابطه عاطفی که در طول بیش از نیم قرن همراه با بذل محبت و خدمت ایشان بوده است که تاکنون داغ آن عالم بزرگ از دلهای مردم ما پاک نشده است ، چه بسا تجربه های تاریخی هم نشان داده است وقتی این رابطه عاطفی بر محور ولایت و اعتقادات انقلابی و دینی یک جامعه باشد ، با گذشت دهها سال نیز می توان رد پای یک انسان بزرگ را در حیات جامعه رصد کرد.

نمونه بارز این ادعا  برگزاری مجالس و مراسم بزرگداشت حضرت آیت الله العظمی میر سید علی یثربی (ره) است که پس از گذشت قریب به پنجاه سال از ارتحال آن بزرگوار ، هنوز شاهد باشکوه ترین و پرجمعیت ترین مجالس تجلیل از مقام فقه و فقاهت هستیم . پس معلوم می شود عواطف و قدرشناسی این مردم ، یک عنصر داتی و نژادی است که با تحولات سیاسی زودگذار و حتی گردش خورشید و ماه و کواکب ، محو و نابود نمی شود.

شکی نیست که بواسطه اینکه آیت الله یثربی (ره) سالهای پس از انقلاب ، امام جمعه و نماینده ولی فقیه در منطقه کاشان بوده  اند ، مردم متدین منطقه بر مبنای اعتقادات انقلابی و آموزه های مذهبی   پروانه وار  بر گرد شمع وجود آن سلاله پیامبر(ص) جمع شده بودند ،  اما نباید از این نکته غفلت کنیم که ایشان سالهای طولانی قبل از انقلاب هم در شؤون   مختلف زندگی مردم شهر ما نقش مؤثر و سرنوشت ساز داشته اند .

ایکاش آمار خطبه های عقدی را که آن بزرگوار برای پدران و مادرانی که هم اکنون خانواده های عیالوار را اداره می کنند ، خوانده و آنان را به همدیگر محرم کرده اند ، در دست داشتیم .

ایکاش آمار و ارقام اختلافات مالی ، خانوادگی ، قومی ، محلی ، سیاسی و فرهنگی که در جای جای شهر ما رخ داده است و به دست توانای آن عالم مصلح ختم به خیر و صلح و مودت شده موجود بود.

ایکاش آمار مساجد ، حسینه ها ، هیئت های مذهبی ، مدارس ، حمام ها ، خوابگاهها ، درمانگاهها  ، صندوق های قرض الحسنه ، موسسات خیریه و عام المنفعه ای که به دست پرتوان آن عالم خدوم در کاشان و روستاهای اطراف منطقه احداث و تاسیس شده در جایی ضبط و ثبت شده بود.

ایکاش از تعداد و ارقام روحانیون مبلغ و مروج دین که تحت نظارت ، مدیریت و تعالیم آن استاد بی بدیل تعلیم یافته و به عنوان امام جمعه ،  امام جماعت ، مدرس ، منبری ، قاضی ، مؤلف و دارای جایگاههای رفیع علمی و اجتماعی به اطراف و اکناف کشور اعزام شده اند ، آگاهی داشتیم.

ایکاش همه می دانستند ، حتی یک خانواده از خیل عظیم خانواده های شهدای عزیز این منطقه نیست که حضرت ایشان  با حضور پدرانه و گرمی بخش شان در منازل و محل مسکونی آنان مایه آرامش و تسلیت خانواده ها نشده باشد.

و بالاخره ایکاش می شد یک بار دیگر عمق تعهد و دلسوزی پدرانه آیت الله یثربی(ره) را در منظر مردم به نمایش گذاشت ، آنگاه می توانستیم علت قدرشناسی این مردم  در بدرقه پیکر بی جانشان را  درک کنیم.

شاید هیچگاه دیگر شهر کاشان منظره تشیع پیکر انسانی با حضور صدها هزار روزه دار را به خود نبیند  و اینها همه رمز و رازهای پنهانی مریدان با مراد خود است که باید همچنان سر به مهر باقی بماند.

اما حسرت و اندوه بالاتر وقتی ست  که مطلع شویم تنها پس از  دو سال از فقدان چنین شخصیتی ، مقامات مسئول شهرمان از مشارکت در تجلیل از مقام والای ایشان خودداری می کنند.

این که گفته می شود بخش عمده ای از امور اجرایی فرمانداری شهرمان صرف اداره ستادها و کمیته ها برای برپایی مراسم پاسداشت شخصیت ها و مناسبت های ملی می شود که کار شایسته و لازمی است (هر چند در اینکه برگزاری مراسم ها وظیفه فرمانداری است یا دیگر ارگانها بحث داریم) اما سوال اینجاست که مجاهدات و خدمات مرحوم آیت الله یثربی (ره) به انقلاب ، کشور و اسلام چه چیزی کم داشته که نام  ایشان باید از فهرست شخصیت های مورد توجه مسئولین دولتی کاشان حذف شود و از تجلیل مقام ایشان سرباز زنند.

از این مطلب مهمتر اینکه اخیرا" شایعه حذف عکس و تمثال های مبارک امام جمعه فقید شهرمان در ادارات دولتی کاشان بر سر زبانها افتاده است که امیدواریم آقای حاجی بعنوان فرماندار و بالاترین مسئول اجرایی شهر از طریق رسانه های عمومی یا اصل شایعه را تکذیب کند و یا توضیح کافی برای شهروندان ما ارائه کنند.

هر چند اقشار مختلف و مردم باوفای شهرمان با حضور خودجوش و گسترده خود در  مراسم سالگرد ارتحال آن والامقام به وظیفه اخلاقی خود عمل خواهند کرد اما به یاد داشته باشیم ، نام و یاد حضرت  آیت الله یثربی موجب اعتبار و عزت شهرماست و هر کس بر تکریم از یاد ایشان جدیت کند بر اعتبار خود افزوده است و هر مجموعه و کسی بر حذف نام مبارک او کمر همت ببندد ، تضعیف و کاهش جایگاه خود را نزد خدا و خلق خدا نشانه رفته است .

خداوند سبحان را به عظمت ماه عزیزش(رمضان) سوگند می دهیم ، لحظه ای ما را به خودمان وا مگذارد.

 مهدی گرگ پور